Зростання площ та обсягів виробництва лохини у світі вражає своїми темпами

Як відзначають аналітики EastFruit, світовий сектор лохини вступає у другу половину 2020-х років із безпрецедентними виробничими потужностями та більш географічно диверсифікованою базою постачання, ніж будь-коли раніше, пише SEEDS.
За різними оцінками, світові площі під лохиною зростають щонайменше на 10% щороку, а загальний обсяг виробництва, за даними галузевих джерел, зокрема IBO, за останні 10 років більш ніж подвоївся — досягнувши 1,78 млн тонн у 2023 році та вперше в історії перевищивши 2,0 млн тонн у 2024 році.
Читайте також: Зміни клімату негативно вплинули на зберігання та якість українських яблук
«Попри те, що світове виробництво лохини майже у 50 разів менше за виробництво яблук, обсяг міжнародної торгівлі свіжою лохиною поступається лише на 20%. Спочатку більшість провідних країн-виробників лохини орієнтувалися насамперед на зовнішні ринки. Проте зараз ситуація починає змінюватися.
На відміну від яблук, лохину можна успішно вирощувати у значно ширшому спектрі кліматичних зон, що дозволяє розвивати її виробництво у багатьох країнах світу. Як результат, стрімке зростання виробництва лохини у країнах, які орієнтуються переважно на внутрішній ринок, часто залишається поза увагою на глобальному рівні, хоча у майбутньому воно може призвести до суттєвих змін у структурі ринку», — зазначає Андрій Ярмак, економіст Інвестиційного центру ФАО.
Це свідчить про те, що реальні темпи зростання світового виробництва лохини можуть бути навіть вищими, ніж вважається зараз. Глобальні тренди виробництва та торгівлі (2025–2030)
Значне зростання площ та обсягів виробництва лохини у світі продовжує вражати своїми темпами. До 2023 року площі під лохиною у світі досягнули 267 тис. гектарів (зростання на 7,2% порівняно з 2022 роком), продовжуючи стабільно зростати з рівня близько 201 тис. га у 2019 році.
Латинська Америка наразі має найбільшу частку площ — 42% світових насаджень — завдяки масштабним інвестиціям у Перу, Мексиці та Чилі. Регіон Азії й Тихоокеанського басейну наздоганяє лідерів, і особливо вражає Китай, який став найбільшим виробником лохини у світі за обсягами.
У 2023 році світове виробництво досягло 1,78 млн тонн, при цьому Китай, США та Перу забезпечили разом 88% глобального обсягу. Варто зазначити, що лише Китай наразі виробляє близько 32% світової лохини, випередивши США за цим показником ще у 2021 році.
Наявність свіжої лохини протягом усього року — завдяки розвитку виробництва у країнах Південної півкулі та вирощуванню у теплицях — остаточно закріпила позиції лохини як глобального товару з доступністю постачання у всі 12 місяців року. У сфері міжнародної торгівлі експорт свіжої лохини у світі загалом зростав паралельно з виробництвом — у середньому на ~10% щороку (близько +60 тис. тонн на рік) у період із 2019 по 2023 рік. Навіть попри логістичні труднощі та зростання витрат у останні роки, зростання торгівлі не зупинилося повністю — експортери знаходили способи задовольняти попит на нових та традиційних ринках.
Водночас зростаюче внутрішнє споживання у країнах-виробниках (зокрема у Китаї та США) може стримувати обсяги поставок на експорт. США та Європа залишаються основними споживачами лохини — у 2023 році США та Нідерланди разом забезпечили 48% світового імпорту (при цьому Нідерланди виступають хабом для всієї Європи).
Проте зростання виробництва випереджає зростання експорту, що створює тиск на ціни та рентабельність. Імпортні ціни на лохину демонструють тенденцію до поступового зниження з 2018 року, що свідчить про надлишок пропозиції та посилення конкуренції. Галузеві аналітики відзначають серед основних викликів — посилення конкуренції, зростання витрат та дисбаланс попиту та пропозиції. Виробники у всьому світі стикаються зі зниженням маржинальності на фоні зростання витрат на добрива, енергоносії, логістику та нестачі робочої сили, при цьому покупці очікують збереження доступних цін.
Попри ці виклики, довгострокові показники попиту залишаються позитивними. Лохина продовжує набирати популярності завдяки своїй зручності та користі для здоров’я, а її доступність протягом року робить її привабливішою для ширших верств споживачів. Навіть більше, у деяких регіонах споживання зростає навіть швидше за торгівлю — цьому сприяє зниження цін та використання лохини у продуктах переробки (йогурти, соки, випічка), що допомагає знайомити нових споживачів із цим фруктом. Цей позитивний ефект дозволяє прогнозувати, що з подальшим зростанням глобального виробництва з’являтимуться нові споживачі та ринки, здатні поглинати збільшені обсяги продукції. Головним завданням у короткостроковій перспективі буде подолання економічної турбулентності та стимулювання попиту як на традиційних, так і на нових ринках. І відбирати часту ринку споживання лохина буде в тому числі і у свіжого яблука, що відбувається також і зараз.

SEEDS

Источники: Seeds +1 похожая