Нафта залишається дешевою, але євро дорожчає: що буде з цінами на АЗС
На минулому тижні ціни на нафту стабілізувалися після того, як Трамп відклав введення тарифів для більшості країн. Проте ризик торгової війни між США та Китаєм залишається досить високим. Аналітики вважають, що суперечка між двома найбільшими економіками світу призведе до скорочення світової торгівлі та порушить торгові маршрути. Це тиснутиме на світову економіку та знизить попит на нафту. Тим часом Управління енергетичної інформації США знизило прогноз економічного зростання та попит на нафту на 2025-2026 роки.
Здорожчання нафти наприкінці минулого тижня пояснюється посиланням напруги між США та Іраном. Міністр енергетики США Кріс Райт заявив в п'ятницю 11 квітня, що Штати можуть знизити експорт Іранської нафти до нуля в рамках плану Трампа тиснути на Іран у зв'язку з ядерною програмою цієї країни. Експорт іранської нафти був відновлений після санкцій при президентстві Джо Байдена і відтоді не знижувався. Основним покупцем іранської нафти є Китай.
Великі мережі тримають високу маржу, щоб відновитися після низьких продажів взимкуЗа даними консалтингової компані "Нафторинок",
український гуртовий ринок дизпалива залишається нестабільним з різноспрямованими коливаннями. Проте загальний тренд йде до здешевшання пального в Україні. Станом на вечір 11 квітня, порівняно з 4 квітня середня гуртова ціна дизпалива в Україні знизилась на 2,02 грн/л до 42,6 грн/л.
Водночас дизельні котирування в країнах ЄС зросли на 3,6-3,8% 10 квітня порівняно з 9 квітня: в портах Північно-Західної Європи та Середземного моря спотова ціна дизелю збільшилася на $21-23/тонна, до $599-610/тонна і $589-604/тонна відповідно. Водночас курс гривні слабшає відносно долара та євро, що напряму впливає на вартість імпорту, сплату акцизного податку і створює передумови для підвищення цін.
Тенденція до зниження цін може продовжитися, але для цього потрібна міцна валюта і подальше зниження зовнішнього ринку. Разом із цим, обсяги споживання можуть незначно зрости через активізацію агросектору на тлі покращення погодних умов і повернення ділової активності після свят. Ще одним фактором є послаблення гривні
Олександр Сіренко Аналітик консалтингової компанії "Нафторинок"
Ціни на бензин на минулому тижні також падали. Станом на вечір п'ятниці 11 квітня порівняно з 4 квітня середня гуртова ціна бензину А-95 знизилась на 1,08 грн/л до 45,08 грн/л. В країнах ЄС
В країнах ЄС наприкінці минулого тижня ціни на бензин А-95 дещо зросли. Станом на вечір 10 квітня порівняно з 9 квітня в портах Північно-Західної Європи пальне здорожчало на $25/тонна, до $639-678/тонна, а в портах Середземного моря — на $23-24/тонна, до $624-638/тонна.
За словами засновника групи "Прайм" Дмитра Льоушкіна, великі мережі АЗС не пішли на зниження цін зберігаючи високу маржу понад 18 грн/л, оскільки хочуть покращити свій фінансовий стан після вкрай низького обсягу реалізації взимку. Водночас потенціал до здешевшання пального на АЗС станом на зараз залишається в межах 3-5 грн/л. Бізнесмен вважає, що на цьому тижні великі мережі OKKO та WOG зроблять крок до здешевшання палива на стелах своїх АЗС на 0,5-1 грн/л, й слідом за ними так зроблять інші учасники ринку.
Станом на зараз ціни на бензин та дизель повинні впасти на 3 грн/л, але так поспішати ніхто не буде.
Буде зниження на 0,5-1 грн/л на цьому тижні потім ще на стільки ж на наступному. Це зниження продовжуватиметься навіть включаючи перший тиждень травня. В принципі є потенціал до зниження на 5 грн/л, але оскільки зима була важкою, мережі мають можливість компенсувати свої недобори й це зниження буде довшим
Дмитро Льоушкін Засновник групи компаній "Прайм"
Він зазначає, що комерційне споживання дизпалива в Україні зростає, оскільки на ринку пожвавилися будівельні компанії та виробники будматеріалів, які досі були неактивними. Проте порівняно з аналогічним періодом минулого року, обсяги реалізації пального скоротились на 10-15% залежно від регіону та близькості до лінії фронту.
Дорога валюта стримує газ від різкого здешевшання в гуртіЗа інформацією "Нафторинку" покупці до останнього відтерміновують гуртові закупівлі LPG: за минулий тиждень пропозиції польської компанії Orlen здешевшали на €50/тонна. Через це темпи імпорту залишаються низькими: за 9 днів квітня обсяг імпорту пропан-бутану в Україну склав всього 17,1 тис. тонн, тоді як протягом 1-10 квітня 2024 року він склав 24,
4 тис. тонн.
Загалом середня ціна гуртових пропозицій пропан-бутану в Україні 9 квітня порівняно з 8 квітня знизилась на 992 грн/тонна до 54 931 грн/тонна або на 33 коп./л до 29,43 грн/л на умовах самовивозу.
За словами засновника системи торгівлі скрапленим газом Sintonec LPG Михайла Шубана турбулентність на світових ринках призвела до того, що європейські котирування пропан-бутану знизились. Проте зростання валюти нівелювало цей фактор в Україні. Тож гуртовий ринок скрапленого газу залишатиметься стабільним з невеликими коливаннями.
Ми бачимо, що європейські котирування газу падають, а валюта росте. Поки що ці фактори нівелюють один одного, але вже на наступному тижні ми побачимо який з них переважить
Михайло Шубан Засновник системи торгівлі скрапленим газом Sintonec LPG
Водночас за словами бізнесмена автогаз на АЗС має потенціал до здешевшання в межах 50-70 коп./л.
Ціни на пальне у великих мережах АЗС:
Дані: застосунки мереж АЗС.