Хто замість Вадима Бойченка

16 квітня Володимир Зеленський видав наказ про створення військових адміністрацій (ВА) в 10 населених пунктах Донеччини. Окремим розпорядженням призначив начальників новостворених адміністрацій – всіх, окрім Волоновахи та Маріуполя. Ці два міста ще чекають на рішення щодо керівників.

Три роки ці громади жили у підвішеному стані. Вони не мали можливості проводити сесії міських та селищних рад через велику кількість колаборантів і відсутність кворуму. Відповідно, не могли розпоряджатися бюджетами, які мають. Протягом трьох років представники муніципалітетів зверталися до уряду, Верховної Ради та Президента з проханням або змінити закон про місцеве самоврядування таким чином, щоб громади могли проводити сесії, або створити військові адміністрації. Проте всі пропозиції блокувалися в Офісі Президента.

І от нарешті через три роки рішення було ухвалене. Чому саме зараз? Які цілі будуть поставлені перед новими військовими адміністраціями?

Про це варто поговорити і поміркувати.

Донецьк – Маріуполь: такий різний досвідТри роки, як окупований Маріуполь. І всі ці три роки муніципалітет продовжує функціонувати.

Його задача – об’єднання розпорошеної громади і допомога тим, хто її найбільше потребує.

Можна сперечатися як і в якому обсязі така допомога була доцільна, обурюватися рівнем зарплат керівників гуманітарних центрів ЯМаріуполь і фінансуванням охорони для мера, проте в цілому треба визнати, що мало яке інше окуповане місто змогло налагодити таку розгалужену мережу допомоги.

А тепер подивіться на Донецьк, який вже 11 років в окупації. Ні виконкому, ні гуманітарних хабів, ні медицини для донецьких переселенців, ні психологічної підтримки – нічого. Юридично, Олександр Лук’янченко залишається законно обраним міським головою Донецька, але він позбавлений грошей, бюджету, можливостей. Він не впливає на місто, не впливає на дончан.

Два окупованих міста Донеччини, а такий різний досвід!

Цей дисбаланс свідчить про те, що в Україні до останнього часу не існувало єдиної державної політики щодо окупованих Росією територій.

Можливо, така політика з’явилася зараз?

Дві можливі причини, чому військова адміністрація в Маріуполі з’явиться саме зараз

В політиці, звісно, трапляються випадкові речі,

але не у випадку, коли зміни готуються протягом трьох років. Тому те, що наказ про створення ВА з’явився саме зараз, напевно, має свої причини.

На наш погляд, їх може бути дві.

Причина перша – фінансова.

Останні місяці маріупольський муніципалітет працював над проєктом будівництва соціального житла для маріупольців за французьським прикладом.

Це вже мова не про ремонти гуртожитків – розмова йшла про великі гроші. Більше 5 мільярдів гривень законсервовані на рахунках міськради. Один із європейських банків погодився також взяти участь у фінансуванні будівництва.

Обсяги цього фінансування не розголошувалися, але ж мова йшла про будівництво 10 будинків, і це мало б стати тільки початком проєкту. Закладалися ідеї його подальшого розвитку за рахунок донорських коштів, а також внесків отримувачів соціального житла.

Тобто проєкт - на десятки мільярдів гривень. Такий проєкт стає цікавим не тільки для якогось там муніципалітету, а і для деяких міністерств.

Звісно, якщо існує муніципалітет, контролювати фінансові потоки з вищих кабінетів складно. А якщо це військова адміністрація,

повністю підпорядкована президентській вертикалі, то контролювати легко і приємно.

Це тільки одна з можливих причин.

Друга – політична.

Не виключено, що створення військових адміністрацій в окупованих після 2022 року містах – це крок для реалізації єдиної політики щодо окупованих територій. І якщо ми праві, то дуже вірогідно, військові адміністрації скоро з’являться не тільки у Маріуполі та Мирнограді, а і у Донецьку та Луганську.

Це, безумовно, остаточно позбавить громади окупованих міст будь-якої суб’єктності, а для влади максимально спростить керування процесами, пов’язаними з можливою здачею Росії окупованих територій, проведенням виборів тощо.

Голоси окупованих громад будуть згасати. Їх гучність будуть навмисно глушити, аж допоки вони не розчиняться в загальній масі передвиборчого шуму.

Ми можемо помилятися, але якщо події будуть розвиватися саме за таким сценарієм, це буде означати, що влада зацікавлена в тому, щоби питання війни та її наслідків для мільйонів людей зі сходу та півдня України ніхто ніколи більше не піднімав.

Хто може очолити військову адміністрацію МаріуполяВірогідно,

вже сьогодні ввечері ми будемо знати, хто саме очолить військову адміністрацію Маріуполя.

Зараз триває інтрига, люди обговорюють цю тему.

Ми провели голосування у Фейсбуці та Телеграм-каналі 0629 і спитали думку людей. Більшість дотримується думки, що військову адміністрацію очолить людина, так чи інакше пов’язана з Метінвестом або з іншими бізнес-активами Ріната Ахметова.

Хтось не виключає, що новим начальником Маріуполя можуть призначити діючого міського голову Вадима Бойченка. Проте нам здається це маловірогідним. Якщо б його кандидатуру розглядали, то принаймні попередили про плани створити військову адміністрацію заздалегідь. Зараз же виглядає так, що новина про ВА була для команди Бойченка таким саме сюрпризом, як і для всіх інших.

Важко уявити і наявність якихось домовленостей з іншими представниками команди Ріната Ахметова за спиною Бойченка. Навряд чи там приховували би плани по заміні команди від свого вірного соратника. Але якщо уявити, що таки приховали і розробили разом з Офісом президента план по усуненню діючого мера, то вірогідними кандидатами на посаду начальника військової адміністрації Маріуполя могли б стати заступник Бойченка Михайло Когут

або колишня його заступниці Ксенія Сухова.

Проте на нашу думку, найвірогіднішим кандидатом на пост начальника маріупольської ВА є Ігор Бойко.

Так, знову Бойко. Мабуть, хтось із почуттям гумору колись вирішив, що маріупольці настільки захоплені колишнім гендиректором Маріупольського металургійного комбінату ім.Ілліча Володимиром Бойко, що приймуть в палкі обійми будь-кого з таким прізвищем. Тому не випадково у Маріуполі з’явився кандидат в мери з прізвищем Бойченко. І ось тепер можливий кандидат в начальники ВА.

Саме цю кандидатуру рекомендував свого часу Володимиру Зеленському Павло Кириленко, коли ще очолював Донецьку область.

Тому, не виключено, що для цієї кандидатури просто прийшов час.

Що відомо про нового Бойко.

Ігор Бойко – родом із Херсонщини. Колишній військовий, колишній співробітник Служби безпеки України. Останнім часом працює заступником голови Донецької обласної військової адміністрації.

Кажуть, він хороший виконавець, порядна людина. І саме ці риси ідеальні з точки зору виконання політичних завдань, які збирається поставити президент.

Проте у Ігоря Бойка є один великий-превеликий недолік: він ніколи не прийме на себе біль Маріуполя. Не відчує його втрату. Не буде вболівати за меморіалізацію, повернення, збереження пам’яті тощо, тому що він – не в контексті, він – стороння людина.

Чи стане він зберігати центри ЯМаріуполь, будувати будинки для маріупольців? Якщо буде таке розпорядження з офіс президента – то буде, ну а якщо політика зміниться – то нічого з цього він робити не буде.

Тож в такому випадку зберігати те, що дорого, нам з вами доведеться самим.

Анна Романенко,

головна редакторка сайту

Источник: 0629.com.ua