Мала підліткова криза: як розпізнати й підтримати дитину в 5 років

Криза 5 років може тривати від кількох місяців до року.

Про це пише "НАША МАМА".

Американський психолог Ерік Еріксон вважав, що всі люди проходять у житті однакові стадії розвитку. Кожна стадія має свої завдання. Якщо все проходить благополучно, дитина вирішує їх і переходить до наступного етапу дорослішання. Якщо ні – у розвитку особистості виникає певна прогалина, надалі такій людині важче побудувати зрілі відносини із собою і зі світом.

У ранньому дитинстві формується довіра чи недовіра до світу. Цей етап посідає перші два роки. Коли прихильність до рідних сформована, дитина впевнена, що світ – це надійне та безпечне місце. А значить, можна спробувати сили як окрему від батьків особи. Починається найвідоміша криза 3 років. Позитивним результатом буде набуття певної автономності, незалежності; негативним – сором і у своїх силах.

Криза 5 років починається після періоду незалежності і продовжується протягом усього старшого дошкільного віку. Результатом розвитку стануть ініціатива, чи вина та пасивність. Якщо все пройшло добре, то до першого класу у дитини формується цілеспрямованість, вона розуміє власні бажання та старанно домагається їх здійснення. Якщо батьки придушили дитячу ініціативність – дитина нічого не хоче, боїться пробувати щось нове, у діяльності переважає мотив уникнення невдач.

Сам Еріксон не вважав поділ на періоди суворо догматичним. Рідко хто буває цілком самостійним, цілком недовірливим чи цілком пасивним. Протилежні полюси постійно присутні у житті кожної людини. Просто під час криз одне із завдань розвитку виходить на передній план.

Скільки часу триває криза?
Криза у дітей 5 років за часом може тривати різні періоди. Все індивідуально для кожного малюка. Часто він триває від кількох тижнів до місяця та навіть року.