«Мамай, трансформація в часі»: у Черкасах відбувся захід, присвячений митцю Миколі Теліженку
У черкаському арт-просторі Morris Space провели мистецькі теревені з Олесею Теліженко.
Вона – донька відомого українського скульптора і графіка, Народного художника України, члена Національної спілки художників та Національної спілки майстрів народного мистецтва Миколи Теліженка. Тема вечора мала назву: «Мамай, трансформація в часі».
Перш ніж перейти до розмов, учасники побували на екскурсії виставкою в Черкаському художньому музеї. Там Олеся Теліженко розповіла про роботи батька.
За словами пані Олесі, на виставці представили 115 робіт, створених протягом 37 років творчості, виконаних у шести різних техніках.
– Я щаслива, що простір підтримав таку велику й важливу тему для міста Черкаси: популяризацію черкаських авторів, які, насправді, вклали багато своїх сил, умінь, щоб розвинути українське мистецтво. Таким митцем був Микола Теліженко, Народний художник України. Відвідали з усіма охочими виставку, з нагоди вшанування пам'яті через рік після смерті Миколи Матвійовича.
Найважливіше – цінувати своє, наголосила Олеся Теліженко.
– Часто здається, що краще десь там,
де нас немає. Потрібно навчитися бути самодостатніми, бо поруч із нами – справжні митці, таланти, які заслуговують на увагу.
Донька митця зазначила, що зараз триває облік його творчої спадщини. Робіт чимало – поки вдалося порахувати близько 300. Особливе місце у творчості займала тема козака Мамая. Вона була однією з найулюбленіших.
– Пишаюся нашим жовто-блакитним козаком Мамаєм, якого може побачити кожен черкащанин. Мозаїка розташована на вулиці Шевченка на фасаді добре відомого всім магазину. Моє завдання полягає в тому, щоб зберегти цю роботу. Створена вона ще в радянські часи, це був такий мовчазний спротив системі. На щастя, її не зруйнували. Художник відчував наперед час, майбутнє... Мріяв про незалежну Україну. Зараз ми її виборюємо.
– Автор створив низку робіт з козаком Мамаєм, проте всі вони різні,
у кожній є щось своє. Цікаво було дізнатися, що я і пан Микола – земляки, зі Звенигородки.
Захід відвідав, зокрема, давній товариш Миколи Теліженка, черкаський колекціонер Валерій Метель. З його приватної колекції сьогодні показали 15 робіт.
Він згадав, як долучився до організації виставки «Заповіт Миколи Теліженка», на якій було представлено 77 робіт із колекції Валерія Метеля. Каже, та виставка була обіцянкою митцю.
Артдиректорка простору Morris Space, художниця Ася Козіна пояснила, що мистецькі теревені – новий формат, який дає можливість краще зрозуміти особистість митця, поспілкуватися з ним особисто.
– Це формат прямого діалогу з митцями. Ми стираємо відстань між художником і поціновувачем мистецтва, даємо можливість не тільки комунікувати, а й придбати роботи. Роботи не обов'язково дороговартісні, великі, не у всіх є на це гроші. Колекціонування українського мистецтва та підтримка наших художників мають стати мастхевом для кожного свідомого українця.
Людей на такі заходи планують пускати невеликими групами по 15–20 осіб. Якщо ж буде більше, доведеться користуватися мікрофоном, а це створює відстань між спікером і відвідувачами, зауважила Ася Козіна.
Виставка робіт Миколи Теліженка в Черкаському художньому музеї триватиме до 4 травня. Вона вже відкрита для відвідувачів другий місяць.