У заповіднику "Хортиця" створюють реконструкцію старовинного човна-довбанки - фото

Одному з легендарних дерев, що стали візитівкою острова Хортиця, вирішили дати друге життяВідділ реставрації Національного заповідника "Хортиця" проводить унікальну роботу з виготовлення старовинного судна – човна-довбанки, або моноксила. Про це повідомилина сторінці заповідника у фейсбуці.

Читайте також: Родинне життя орланів-білохвостів - на Хортиці запорізький фотомайстер зробив унікальні кадри (фото)

Довбанка – це човен, виготовлений зі стовбура одного дерева шляхом видовбування його серцевини. Такі судна масово використовували з доісторичних часів і аж до XIX століття.

Візантійський імператор Костянтин Багрянородний у своєму трактаті "Про управління імперією" (Х століття) згадує слов'ян, які будували "моноксили". В багатьох районах України такі човни використовували до початку ХХ століття

Серед річкових скарбів нашого заповідника, що зберігаються в Музеї судноплавства (або реставраційному ангарі. - Ред.), є 7-метрова дубова довбанка, вік якої може сягати 1000-1300 років. Цей цінний артефакт був знайдений у 2023 році в запорізькому заказнику "Дніпровські Пороги".

За допомогою ножів, сокир, тесел та іншого ручного інструменту, намагаючись максимально дотримуватися давніх технологій, фахівці-реставратори рухаються до своєї мети – спустити на воду власноруч зроблений човен-довбанку.

"Про завершення і всі захоплюючі етапи й деталі цієї роботи ми обов’язково повідомимо шанувальників української історії", - повідомили у заповіднику.

А запорізький біолог і мандрівник Валерій Кємєнов, який ділиться із заповідником інформацією про свої цікаві знахідки, розповів на своїй сторінці у фейсбуці, з якого дерева роблять реконструкцію старовинного човна. А саме - з однієї з легендарних тополь, що впали рік тому після буревію у балці Велика Молодняга. У цій балці й зроблені фото Валерія Кємєнова.

Тополі у балці Молодняга у листопаді 1969 року. Фотографією у коментарях до посту Валерія Кємєнова поділився Микола Зеленський

"Співробітники Національного заповідника "Хортиця" на чолі з Валєрієм Нефьодовим втілюють гарну креативну ідею - з велетенського стовбура зробити човен-довбанку, як це робили наші предки. До речі, сокири та інший інструмент використовується автентичний", - розповів Валерій Кємєнов.

Нагадаємо щодо цих тополь. 19 квітня 2024 року у заповіднику "Хортиця" повідомили сумну новину:

"Чотири тополі в гирлі балки Молодняги - одна з візитівок острова, орієнтир для туристичних змагань, улюблене місце для зустрічей та селфі втрачено. Квітневий буревій, що вирував на Запоріжжі, вивернув з ґрунту трьох велетнів.

Попри знання про недовгий вік тополі, сумно розуміти, що ми не зможемо більше побачити їх високу велич та єднання".

Зараз з чотирьох знаменитих тополь не залишилось жодної.

"На жаль, всі чотири тополі впали. Але їх історія продовжується", - уточнили сьогодні zprz.city у заповіднику "Хортиця".

Читайте також: У Запоріжжі розпочали патрулювання поліцейські дрони - перелік локацій

Тож, одній з тополь вирішили дати друге життя.

Ми писали, що на Хортиці вакцинували диких тварин проти сказу.

Фото Національного заповідника "Хортиця", Валерія Кємєнова

Джерело: ZPRZ.CITY