Запорізькі науковці роблять старовинний човен-довбанку
Фахівці відділу реставрації Національного заповідника «Хортиця» проводять унікальну роботу з виготовлення старовинного судна – човна-довбанки, або моноксила.
Про це з посиланням на заповідник повідомляє на 061.
За допомогою ножів, сокир, тесел та іншого ручного інструменту, намагаючись максимально дотримуватися давніх технологій, фахівці-реставратори власноруч роблять човен, який планують спустити на воду.
Відомо, що унікальний човен роблять зі стовбура величезної тополі. Як написав в соцмережі науковець Валерій Кємєнов, після буревія у балці Велика Молодняга впали чотири тополі. Тож, човен роблять з одного з цих чотирьох дерев.
«Доречі сокири та інший інструмент використовується автентичний», - додав Кємєнов.
Довбанка – це човен, виготовлений зі стовбура одного дерева шляхом видовбування його серцевини. Такі судна масово використовували з доісторичних часів і аж до XIX століття. За даними пресслужби заповідника, в багатьох районах України такі човни використовували до початку ХХ ст.
В Музеї судноплавства є 7-метрова дубова довбанка, вік якої може сягати 1000-1300 років. Цей цінний артефакт був знайдений у 2023 році в запорізькому заказнику «Дніпровські Пороги».