Ціна поїздки - ваша приватність: як спецслужби РФ полюють на таксистів та їхніх пасажирів у Мелітополі

В тимчасово окупованому Мелітополі адміністрація оголосила полювання на таксистів. Рейди будуть проводитись під виглядом боротьби з порушеннями у сфері перевезень.

З 18 квітня по 2 травня 2025 року окупаційна адміністрація у Мелітополі запровадила так зване оперативно-профілактичне відпрацювання «Легкове таксі». По суті, це чергова хвиля зачистки бізнесу, що не підконтрольний режиму, і глибше впровадження інструментів стеження через звичні сервіси.

Контроль під виглядом перевірокЗгідно з інформацією окупаційних джерел, перевірки проводяться щоб запобігти аваріям, зупинити нелегальні перевезення пасажирів і вантажу та притягнути до відповідальності таксистів і посадовців, які порушують правила

Втім така “профілактика” - лише прикриття. Наприкінці 2022 року в Росії ухвалили закон, який дозволяє спецслужбам контролювати роботу таксі. Тепер ФСБ має доступ до всіх даних про замовлення - хто, коли і куди їде. Додаткові перевірки націлені на збір інформації про населення і придушення приватних перевізників. Бо у місті, де кожен незалежний бізнес - це потенційний осередок спротиву,

російські спецслужби зацікавлені у контролі над всіма каналами мобільності.

Для Росії незареєстровані водії занадто непередбачувані. Так, у Мелітополі оштрафували місцевого, який вирішив підробити в умовах транспортного колапсу, за “неправильні документи”. За даними окупантів, чоловік встановив на авто ліхтар “таксі”, але його зупинили співробітники так званої ДАІ та виписали штраф у 5 000 рублів. Попри розкаяння місцевого у суді, його не тільки оштрафували, а й конфіскували обладнання.

Феняк і його імперія таксіОкрім цього, завдяки перевіркам окупаційна влада “витісняє” всіх, хто не платить данину монополісту у приватних перевезеннях, розповідають місцеві жителі.

А от хто з бізнесменів як то кажуть у “теплій ванні”, то це Віктор Фіняк. Він власник компанії “Віктор Транс”, яка ще до війни займалась пасажирськими перевезеннями у Мелітополі. Попри численні нарікання з боку пасажирів, його фірма стабільно вигравала тендери на транспортне обслуговування, що вже тоді викликало підозри.

Після приходу окупантів Феняк не тільки зберіг бізнес, а й значно розширив його.

Ставши фактично транспортним монополістом у місті, він вибудував систему, яка змушує кожного таксиста сплачувати щомісячну “данину” - так званий відкат. Спочатку це було 5 тисяч рублів, потім 8 тисяч і сума продовжує зростати.

"Ті, хто відмовляється платити, автоматично стають мішенню: про них доносять у фейкову ДПС, штрафують, позбавляють машин або просто виштовхують з вулиць. Феняк разом із дружиною, донькою Віолеттою та зятем Ярославом Петраковим, який працює у підконтрольній окупантам "ДАІ", побудували родинну бізнес-імперію на основі примусу та зловживання владою", - повідомляє джерело РІА Південь в окупації.

Його таксі-служба має назву “ВТ-Таксі” (розшифровується як “Віктор-Транс”). На початку роботи її реклама базувалась на нижчих тарифах і швидкому обслуговуванні. Проте наразі сервіс перетворився на джерело розчарування для мешканців. Люди скаржаться, що машини не приїжджають вчасно, додаток показує неправдиву інформацію про прибуття, а водії поводяться грубо. Навіть за запізнення таксі вартість поїздки не зменшується. Більше того, якщо замовник просить поїхати певним маршрутом,

водії можуть відмовитись і нав’язати свій варіант.

Клієнти також обурені тим, що автопарк старий, ціни часто змінюються, а при оплаті переказом іноді вимагають ще 5% зверху, без будь-яких пояснень.

Російські фірми із пропискою у спецслужбахВсе ж, фірма таксі Феняка - не єдина в місті. У 2024 році у Мелітополь зайшла нова фірма таксі під назвою “Інтер”. Попри відсутність офіційної реєстрації в реєстрах РФ, ця служба активно працює в тимчасово окупованих містах - Маріуполі, Луганську, Бердянську. Ключова умова - робота “за законом РФ” і повна інтеграція з ФСБ.

Ще один гравець на ринку сервісів таксі - “Артель”, що прибув із Краснодарського краю. За документами фірма займається інформаційною діяльністю, але в реальності - імітує роботу таксі. Заляпаний автопарк, хамство диспетчерів, нескінченні запізнення - це лише верхівка айсберга, на яку мелітопольці постійно жаліються у соцмережах.

Залишились у Мелітополі й поодинокі таксисти як колаборант Сергій Конча. До повномасштабного вторгнення він працював таксистом, перебивався тимчасовими заробітками. Після окупації регіону продовжив займатися приватним візництвом.

Але, щоб отримати на це дозвіл у нової "влади", зраднику необхідно було одразу продемонструвати свою лояльність до "русского мира". Тому він почав доносити на проукраїнсько налаштованих грамадян. Окрім цього, він має "елітну" перепустку, яка дозволяє йому їздити навіть під час комендантської години.

"Сміємо стверджувати, що Конча нині стукач. До того ж, ще й лакей. Своє таксі позиціонує як VIP", - повідомляє проєкт зі збору бази даних місцевих колаборантів "Суки Мелітополя".

Таксі в окупованому Мелітополі - це не про сервіс, це про виживання. Водії працюють або за правилами окупантів, або взагалі поза законом, ризикуючи штрафами й арештами. Пасажири платять шалені суми за можливість виїхати, при цьому стикаючись з обслуговуванням рівня радянщини. А весь ринок тотально інтегрований у структури ФСБ.

Попри проблеми із таксі у самому Мелітополі, росіяни радо пропонують послугу “таксі на СВО”. Послуга передбачає перевезення військових або їхніх посилок з Мелітополя (та інших тимчасово окупованих територій, які знаходяться поряд із зоною бойових дій) до РФ або навпаки.

Джерело: РИА-М