Пошкоджене житло після прильотів у Запоріжжі: куди звертатися і як отримати компенсацію

Який алгоритм дій після прильоту по Запоріжжю, якщо постраждало ваше житло, чи майно. Цей матеріал створено для того, щоб крок за кроком пояснити, що робити, в разі пошкодження майна після прильоту. Як зафіксувати руйнування, куди подавати заяви, які документи підготувати? Сайт «ЗаБор» зібрав усю актуальну і корисну інформацію.

Від початку повномасштабного вторгнення у 2022 році, тільки в Запоріжжі було пошкоджено 1043 багатоквартирних будинків та 2178 приватних домоволодінь. Частково зруйновано 19 багатоквартирних будинків, повністю — 35 приватних осель.

Окрім домоволодінь запоріжців, постраждали також 523 підприємства різних форм власності.

Тільки за поточні півроку, з кінця вересня 2024 року по квітень 2025 року, зазнали пошкоджень не тільки житлові будинки, а й об’єкти соціальної сфери та інфраструктури. Через ворожі обстріли, пошкоджень зазнали об’єкти в усіх районах Запоріжжя: Вознесенівському, Шевченківському, Хортицькому, Олександрівському, Заводському, Дніпровському та Комунарському районах. За За цей період було зруйновано 14 будинків приватного сектору та частково зруйновано 7 багатоквартирних будинки.

Серед пошкодженого майна: 484 – багатоквартирних будинків – (594 події, в тому числі пошкоджені вікна в 484 будинку, пошкоджена покрівля – на 84 будинках); 1803 – будинків приватного сектору (в тому числі пошкоджені вікна в 1490 будинках, пошкоджена покрівля – на 1206 будинках); 182 – нежитлових приміщень та будівель та інше.

Алгоритм дій, якщо опинився в епіцентрі обстрілу

Якщо людина опинилась в епіцентрі обстрілу, варто знати відповідний алгоритм дій.

Перш за все, варто зазначити, що під час повітряної тривоги і загрозі обстрілів, необхідно пройти в найближче укриття.

Станом на сьогодні, фонд захисних споруд у Запоріжжі налічує 1152 об'єкти. Це:

  • 878 найпростіших укриттів;
  • 253 сховища;
  • 21 протирадіаційне укриття.
У Запоріжжі створено інтерактивну мапу укриттів міста https://ukryttya.zp.gov.ua/

Також всі містяни можуть користуватися укриттями і у навчальних закладах. Але тільки з 17:00 до 7:00, коли не проходять уроки.

Якщо приліт стався біля житлових будинків, то поруч з місцем обстрілу завжди розгортаються пункти незламності. Також працюють укриття в школах. Там тепло,

є світло і вода.

В Пункті незламності можна зарядити телефон, скористатись інтернетом, отримати першу медичну допомогу.

Якщо ваша оселя постраждала, якнайшвидше зателефонуйте до контакт центру за номерами:

15-80

(061) 787 15 80

(050) 414 15 80

(067) 656 15 80

На місцях прильоту ви побачите палатку Запорізької міської ради.

За словами в.о. мера Запоріжжя Регіни Харченко, вам треба йти до такої палатки та зафіксувати пошкодження. На місці вам підкажуть контакти необхідних служб та проконсультують щодо виплат від міста.

Довідка:

Допомога від міста пільговикам – 15 тисяч гривень

Зверніться до Департаменту соціального захисту населення для оформлення.

Допомога від міста на оренду житла – 10 тисяч гривень на місяць.

Зверніться до ЦНАПів.

Якщо вам потрібна гуманітарна допомога чи психологічна підтримка, на місці працюють волонтери і представники благодійних організацій. Вони теж працюють поряд з місцем удару, що надати відповідну допомогу постраждалим.

Взимку зігрітись, перепочити чи випити чаю в перші хвилини після удару можна в муніципальних автобусах. Вони чергують на місцях прильотів.

Компенсації за пошкоджену нерухомість

В мерії Запоріжжя регулярно відбуваються засідання комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна. Так, 3 квітня на такому засідання погодили отримання компенсації за 69 заявками на суму 6 мільйонів 23 тисячі 45 гривень. Ці виплати здійснюватиме держава за програмою єВідновлення (https://erecovery.diia.gov.ua/).

«Всього за весь час комісія погодила 1707 заяв щодо нарахування грошової компенсації на загальну суму 124 мільйони 976 тисяч 413 гривень.

1418 власників вже отримали держдопомогу, загальна сума склала 100 мільйонів 539 тисяч 124 гривні» - зазначає Регіна Харченко.

Нагадаємо, щоби подати запит на компенсацію стосовно пошкодженого житла треба звернутись в Центр надання адміністративних послуг (https://cnap.zp.gov.ua/) або зробити це через «Дію».

Компенсації мешканцям

Допомога:

  • 10 000 грн щомісячно – власникам житла, яке зруйноване або стало непридатним для проживання.
  • 15 000 грн одноразово – пільговим категоріям громадян.
  • Компенсація за пошкоджене житло через програму "єВідновлення".


Варто зазначити!
Адресна матеріальна допомога (15 000 грн.) без урахування доходів наступним громадянам пільгових категорій:

  • особам з інвалідністю;
  • особам з інвалідністю з дитинства;
  • родинам, які виховують дітей з інвалідністю;
  • багатодітним родинам;
  • отримувачам житлових субсидій або пільг на оплату ЖКГ, за умови наявності пільгового статусу на дату, коли житло зазнало пошкодження.
Так, станом на початок квітня 2025 року за поточні півроку у рамках відновлювальних робіт виконано ремонт покрівель на 838 об’єктах. З них 83 багатоповерхові будинки та 755 приватних домоволодінь, де відновлення здійснювалося силами підрядних організацій, добровольчих формувань, а також самими мешканцями.

Іншими словами, закриття вікон в багатоквартирних будинках виконано на 99%;

Ремонт покрівлі багатоквартирних будинків – на 98%; Закриття вікон в будинках приватного сектору – на 99%; Ремонт покрівлі будинків приватного сектору – на 62%.

Також 681 особа отримали матеріальну допомогу на матеріали для виконання ремонту покрівель на загальну суму 28,4 млн. грн.

Джерело: Забор