У ЗМІ з'явився повний текст мирної угоди з РФ
Документ передбачає припинення бойових дій, безпекові гарантії для України та врегулювання територіальних питань, зокрема — фактичне визнання контролю Росії над частиною окупованих українських територій.
Відповідно до мирної угоди, запропонованої США, текст має кілька ключових положень.
Припинення вогнюСторони зобов’язуються до повного та безумовного припинення вогню в повітрі, на суші й на морі. Негайно розпочинаються переговори щодо технічної реалізації припинення вогню за участю США та європейських країн.
Ці переговори відбуваються одночасно з підготовкою порядку денного і умов для укладення повної мирної угоди. Контроль за дотриманням режиму припинення вогню здійснюється під керівництвом США та за підтримки третіх країн.
Росія зобов’язується беззастережно повернути всіх депортованих і незаконно переміщених українських дітей. Також передбачається обмін усіма військовополоненими за принципом «всіх на всіх». Росія повинна звільнити всіх цивільних полонених.
Безпекові гарантії для УкраїниУкраїна отримує надійні гарантії безпеки, включно з гарантіями з боку США (угода,
аналогічна за змістом до статті 5), за відсутності консенсусу серед країн-членів НАТО щодо її членства в Альянсі. На Збройні сили України не накладається жодних обмежень.
Гарантами безпеки виступають спеціально визначені країни — як європейські, так і неєвропейські, які виявляють готовність узяти участь. Не передбачено жодних обмежень щодо присутності, озброєння та діяльності дружніх іноземних сил на території України. Україна підтверджує свій намір щодо вступу до Європейського Союзу.
Питання територійТериторіальні питання вирішуються після повного та безумовного припинення вогню. Переговори з територіальних питань базуються на фактичній лінії контролю. Україна відновлює контроль над Запорізькою атомною електростанцією та Каховською дамбою за участю США. Забезпечується безперешкодний прохід українською стороною по річці Дніпро та встановлюється контроль над Кінбурнською косою.
Економічна частинаУкраїна та США реалізують угоду щодо економічного співробітництва, включно з видобутком корисних копалин. Україна підлягає повному відновленню та отримає компенсацію, у тому числі за рахунок заморожених російських суверенних активів. Ці активи залишатимуться заблокованими до моменту повного відшкодування збитків, завданих Україні.
Американські санкції проти Росії, запроваджені з 2014 року, можуть поступово послаблюватися після досягнення сталого миру. У випадку порушення умов угоди санкції поновлюватимуться автоматично (snapback-механізм).