Reuters опублікував текст «остаточної пропозиції» США Києву і Москві

Агентство Reuters 25 квітня опублікувало текст документа, як стверджується, представленого спецпредставником президента США Стівом Віткоффом членам делегацій європейських країн на зустрічі в Парижі 17 квітня, присвяченій мирному врегулюванню в Україні.Агентство зазначає, що публікує текст без змін. Офіційно його автентичність не підтверджена. Раніше різні ЗМІ з посиланням на джерела повідомляли про низку пунктів цього плану, текст Reuters підтверджує їхні повідомлення.У тексті вказано, що він є «остаточною пропозицією» Сполучених Штатів Україні й Росії.Серед умов, запропонованих США, – постійне перемир’я і початок технічних консультацій між сторонами. Як сказано в документі, Україна отримає гарантії безпеки від «групи європейських держав й охочих неєвропейських країн». При цьому Україна має відмовитися від вступу до НАТО, але може домагатися вступу до ЄС.Також у тексті йдеться про те, що США де-юре визнають російський контроль над окупованим Кримом. Йдеться саме про визнання з боку США, а не України. При цьому не пояснюється, як США могли б визнати контроль Росії над Кримом,

не визнаний міжнародним співтовариством.Також у документі сказано, що контроль Росії над Луганською областю і підконтрольними на даний момент Росії частинами Херсонської, Запорізької і Донецької областей України США визнають де-факто, з Харківської області Росія повинна буде вивести свої війська. Україна також, як сказано в документі, має повернути собі контроль над Запорізькою АЕС, але керуватиметься вона США з розподілом електроенергії між обома сторонами. Також сказано, що Україна має отримати свободу судноплавства Дніпром і контроль над Кінбурнською косою.У документі також йдеться про зняття санкцій з Росії і забезпечення повного відновлення України й отримання нею фінансових компенсацій.Президент України Володимир Зеленський неодноразово заявляв, що при готовності України йти на поступки вона не готова де-юре відмовлятися від територій, включаючи Крим. Заява Зеленського про Крим викликала невдоволення президента США Дональда Трампа, який дав зрозуміти, що не вважає за можливе повернення Криму під контроль України. При цьому Трамп сказав, що від України не вимагається визнавати Крим російським.

У Києві, однак, не погоджуються з подібним підходом. Як повідомляє The Telegraph, у документі, підготовленому за підсумками зустрічі в Лондоні, що відбулася цього тижня, сказано, що Україна заперечує проти визнання російської анексії Криму іншими країнами. Також сказано, що Україна виступає проти обмежень на свою армію і військову промисловість. У документі Reuters ця тема взагалі не піднімається.Незрозуміло, як ставиться Росія до пропозицій США. Офіційно Москва, як і раніше, вимагає передачі їй всієї території чотирьох областей України, про анексію яких вона раніше заявляла. При цьому ЗМІ писали, що Володимир Путін готовий відмовитися від цієї вимоги.Україна, у свою чергу, заявляє, що згодна на припинення вогню і початок переговорів без попередніх умов.Стів Віткофф 25 квітня прибув до Москви на переговори з Путіним. Чи будуть у їх основі пропозиції, викладені в опублікованому документі – невідомо.Представники адміністрації Трампа і він сам неодноразово заявляли, що і Росії, і Україні доведеться піти на поступки. Президент Володимир Зеленський назвав поступкою готовність Києва вести переговори з Москвою.Трамп і члени його адміністрації також заявляли про можливість виходу США з мирного процесу у разі, якщо сторони в найближчому майбутньому не дійдуть згоди про припинення вогню.В опублікованому 25 квітня інтерв’ю журналу Time Трамп, говорячи про війну Росії в Україні, сказав, що припинення вогню «можливе і цілком імовірне». Він знову повторив тезу про те, що Крим «залишиться з Росією» і висловив думку, що Володимир Зеленський це розуміє. Трамп також зазначив, що Україна не стане членом НАТО. На питання про те, чому не вдалося досягти завершення війни за один день, як про це казав Трамп до виборів, президент США зазначив, що це було перебільшення, на яке він пішов, щоб наголосити на важливості цього питання.