Пакистан закриває повітряний простір для індійських авіакомпаній після вбивства туристів у Кашмірі

Пакистан закрив свій повітряний простір для індійських авіакомпаній і розкритикував припинення Нью-Делі дії договору про спільне використання водних ресурсів у четвер, після смертоносного нападу ісламістських бойовиків на туристів в індійському Кашмірі.

Заяви опустили відносини між сусідами, які провели три війни та володіють ядерною зброєю, на найнижчий рівень за останні роки.

Дипломатична криза спричинена вбивством 26 осіб у популярному туристичному місці в індійському Кашмірі у вівторок, що стало найбільшим нападом на цивільних осіб в Індії з часів перестрілки в Мумбаї 2008 року.

Нью-Делі заявив, що в нападі брали участь транскордонні елементи, і в середу погіршив відносини з Пакистаном, призупинивши дію договору 1960 року про спільне використання вод річки Інд і закривши єдиний сухопутний перехід між сусідами.

Індійська поліція опублікувала оголошення, в яких назвала імена трьох підозрюваних і повідомила, що двоє з них — пакистанці, але Нью-Делі не надав жодних доказів зв'язку і не поділився іншими подробицями.

У четвер Пакистан заявив, що закриває свій повітряний простір для індійських авіакомпаній,

призупиняє всю торгівлю, зокрема й через треті країни, і припиняє видачу спеціальних південноазіатських віз громадянам Індії.

Ісламабад також скористається правом тимчасово зупинити дію всіх двосторонніх угод з Індією, включно з Угодою Сімл 1972 року, поки Нью-Делі не відмовиться від «розпалювання тероризму на території Пакистану», ідеться в заяві канцелярії прем'єр-міністра Пакистану.

Сімлська угода була підписана після третьої війни між двома країнами і встановлює принципи двосторонніх відносин, включно з дотриманням лінії припинення вогню в Кашмірі.

У четвер на тлі ескалації напруженості пакистанські державні облігації, номіновані в доларах, подешевшали більш ніж на 4 центи.

Кашмір, де більшість населення становлять мусульмани, перебуває в центрі ворожнечі між Індією і Пакистаном: обидві країни повністю на нього претендують і частково ним керують. Він став причиною двох із трьох воєн, а також став свідком кривавого повстання проти індійського правління.

ДОГОВІР ПРО ВОДУІсламабад також заявив, що «рішуче відкидає» призупинення Індією договору про води Інду,

і сказав, що будь-яка спроба зупинити або перенаправити воду, яка належить Пакистану, розглядатиметься як «акт війни, і у відповідь на неї буде використана вся міць національної влади».

Договір про водні ресурси, укладений за посередництва Світового банку, розділив річку Інд та її притоки між сусідами і регулює розподіл води. Досі він витримував навіть війни між сусідами.

Пакистан значною мірою залежить від води, що надходить з Індії за течією цієї річкової системи для потреб гідроенергетики та іригації. Призупинення дії договору дасть змогу Індії відмовити Пакистану в його частці води.

ПОГРОЗА МОДІВідповідь Пакистану надійшла за кілька годин після того, як прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді пообіцяв переслідувати, вистежити і покарати бойовиків, які відокремили чоловіків від туристів у кашмірському районі Пахальгам і застрелили їх.

Це також сталося після того, як міністерство закордонних справ Індії оголосило про припинення всіх візових послуг для пакистанців і анулювало вже видані візи.

Перед публічним виступом на заході в східному штаті Біхар Моді склав руки в молитві в пам'ять про загиблих у Кашмірі і закликав тисячі присутніх зробити те саме.

«Ми будемо переслідувати їх до краю землі», — сказав Моді, не називаючи особи нападників і не вказуючи на Пакистан.

Фільм із пакистанським актором Фавадом Кханом у головній ролі та боллівудською актрисою Ваані Капур тепер не буде випущено в Індії, повідомляють місцеві ЗМІ з посиланням на джерела у федеральному міністерстві інформації.

Дипломатичні відносини між двома країнами були слабкими ще до оголошення останніх заходів, оскільки Пакистан вислав індійського посланця і не відправив свого посла в Нью-Делі після того, як Індія скасувала напівавтономний статус Кашміру 2019 року.

Індія часто звинувачує ісламський Пакистан у причетності до повстання в Кашмірі, але Ісламабад стверджує, що він лише надає дипломатичну і моральну підтримку вимозі про самовизначення.

З моменту початку повстання в 1989 році в Кашмірі було вбито десятки тисяч людей, але останніми роками воно пішло на спад, і в регіоні активізувався туризм.

Джерело: Велика Епоха