Політична нестабільність у Болгарії загрожує свободі віросповідання — євангельські церкви звернулися до ООН
Євангельські християни Болгарії занепокоєні зростанням порушень свободи совісті, політичних прав і расової дискримінації в країні. Про це йдеться в спільному звіті, поданому до Ради ООН з прав людини, який готували Всесвітній євангельський альянс (WEA), Європейський євангельський альянс (EEA) та Об’єднані євангельські церкви Болгарії (UEC), до складу яких входять 13 зареєстрованих протестантських конфесій і 14 християнських неурядових організацій.Джерело: Evangelical Focus
У чому суть зверненняЗвіт подано в межах підготовки до 50-ї сесії Універсального періодичного огляду (UPR) Болгарії, що відбудеться в листопаді 2025 року. Документ наголошує: у Болгарії потрібно посилити захист релігійних свобод, особливо прав ромських євангельських громад, які стикаються з дискримінацією, тиском і переслідуванням.
Автори звіту також викривають випадки зловживання владою з боку прокуратури Болгарії та підкреслюють, як нестабільна політична ситуація негативно впливає на захист фундаментальних прав і свобод.
Сім виборів за три роки — фундаментальні права під загрозоюУпродовж останніх трьох років Болгарія провела сім (!)
парламентських виборів. Хоч уряд сформовано в жовтні 2024 року, він залишається нестабільним. У звіті зазначається, що широко розповсюдженими є підкуп виборців і маніпуляції під час голосування.
«Така ситуація створює сприятливий ґрунт для ігнорування основних громадянських прав, включаючи права релігійних груп і меншин», — йдеться в документі.
Попри те, що стаття 13 Конституції Болгарії забороняє використання релігії в політичних цілях, євангельські церкви вказують, що саме економічна нерівність і соціальна вразливість громад — особливо ромських — сприяють поширенню підкупу виборців.
Роми та євангельські громади — під особливим приціломНайбільш уразливими є ромські громади. Їхні умови життя часто критичні, що робить їх залежними від місцевих політиків. Саме в цих громадах, за свідченнями звіту, найчастіше фіксують факти підкупу голосів за соціальну допомогу чи гроші.
У звіті описано три конкретні випадки порушення свободи віросповідання, політичних прав та проявів расизму. В усіх них мова йде про ромські євангельські церкви, які піддавалися перевіркам, а їхні пастори — кримінальному переслідуванню.
Тим часом більшість православних церков та неромські протестантські громади не зазнавали подібного тиску.
Заклики до болгарського урядуЄвангельські організації закликають уряд Болгарії:
- суворо дотримуватись міжнародних зобов’язань, які країна взяла на себе, ратифікувавши відповідні конвенції;
- вжити конкретних законодавчих і практичних заходів для захисту релігійних свобод;
- провести незалежні розслідування щодо порушень, реформувати виборче законодавство та забезпечити недопущення політичного тиску на релігійні громади.
Читайте також:
- У Болгарії влада проводить кампанію дезінформації проти протестантів