Глобальна напруженість підвищила загрозу світової кібервійни, заявляють експерти
Бізнес усього світу дедалі більше занепокоєний кібератаками, а уряди перейшли на військові рейки, йдеться в доповіді, опублікованій цього місяця британською компанією NCC Group, що спеціалізується на кібербезпеці, пише AP News.
Навесні минулого року хакери, пов'язані з російським урядом, здійснили кібератаку на муніципальні водопровідні станції в сільських районах Техасу. На одній зі станцій у місті Мулшо (Muleshoe) з населенням 5 000 осіб вода почала переливатися через край. Владі довелося відключити систему і запускати станцію вручну.
Хакери не намагалися зіпсувати водопостачання. Вони не вимагали викупу. Влада вирішила, що вторгнення було здійснено з метою перевірити вразливість американської громадської інфраструктури. Це також було попередженням: У XXI столітті для гарантування безпеки Сполучених Штатів потрібно щось більше, ніж океани й армія.
Рік потому країни всього світу готуються до більш серйозних цифрових конфліктів, оскільки зростаюча глобальна напруженість і торгова війна, що насувається, підвищили ставки. Велика ймовірність того, що кібератака може завдати значної економічної шкоди,
вивести з ладу життєво важливі державні системи, розкрити секрети бізнесу або уряду або навіть перерости у військову конфронтацію.
Водночас президент Дональд Трамп звільнив чотиризіркового генерала, який очолював Агентство національної безпеки, скоротив агенції кібербезпеки та урізав ініціативи з кібербезпеки виборів.
Багато хто в США закликає до більш жорсткого підходу до захисту цифрових рубежів.
«Гібридна війна залишиться», — каже Том Келлерманн, старший віцепрезидент із кіберстратегії компанії Contrast Security. «Ми повинні перестати грати в оборону — настав час змусити їх грати в оборону».
ВЕЛИКА КІЛЬКІСТЬ МІШЕНЕЙВразливості зростають у міру того, як люди і компанії використовують під'єднані пристрої для підрахунку кроків, управління фінансами та експлуатації таких об'єктів, як водопровідні станції і порти. Кожна мережа і з'єднання — потенційна мішень для іноземних урядів або хакерських груп, які іноді виконують їхні доручення.
Одним із мотивів є шпигунство, про що свідчить нещодавнє вторгнення, пов'язане з хакерами з Китаю. Кампанія, відома як Salt Typhoon,
була спрямована на злом телефонів чиновників, включно з Трампом, до виборів 2024 року.
Іран також демонструє готовність використовувати кібератаки для досягнення політичних цілей.
Кібератаки, які найбільше лякають експертів, глибоко проникають у телефонні або комп'ютерні мережі, вставляючи в них бекдори або шкідливі програми для подальшого використання.
Експерти з національної безпеки кажуть, що саме така мотивація стояла за нещодавньою атакою з Китаю під назвою Volt Typhoon, яка зламала телефонні мережі в США, намагаючись отримати доступ до невідомої кількості критично важливих систем.
За словами експертів з національної безпеки, Китай потенційно може використати ці з'єднання для виведення з ладу ключових об'єктів інфраструктури — електростанцій, комунікаційних мереж, трубопроводів, лікарень, фінансових систем — у рамках більшого конфлікту або перед вторгненням на Тайвань.
«Вони можуть встановити свої імплантати так, щоб вони були активовані в певну дату і час у майбутньому», — сказав Сону Шанкар, колишній дослідник Лос-Аламоської національної лабораторії, який зараз є головним фахівцем зі стратегії в Phosphorus Cybersecurity.
Представники національної безпеки не обговорюють деталі, але експерти, опитані The Associated Press, кажуть, що США, безсумнівно, розробили аналогічні наступальні можливості.
РОСІЯ, КИТАЙ ТА ІРАНСупротивники США — Китай, Росія, Іран і Північна Корея — демонструють ознаки кіберспівпраці, налагоджуючи тісніші економічні, військові та політичні відносини.
Виступаючи в Конгресі, директорка Національної розвідки Тулсі Габбард зазначила, що Іран постачає безпілотники в обмін на російські розвіддані та кіберможливості.
«Росія стала каталізатором більшої частини цього розширеного співробітництва, значною мірою завдяки підтримці, яка була необхідна їй для військових дій проти України», — сказала Габбард законодавцям.
ЗМІНИ У СШАНещодавно Трамп звільнив генерала Тімоті Хоуга, який курирував АНБ і Кіберкомандування Пентагону.
США стикаються з «безпрецедентними кіберзагрозами», — заявив сенатор від штату Вірджинія Марк Ворнер, головний демократ у сенатському комітеті з розвідки. Він попросив Білий дім пояснити причину звільнення Хоуга: «Як його звільнення може підвищити безпеку американців?
».
ЦРУ, АНБ та інші розвідувальні агентства також зазнали скорочення штату.
Адміністрація Трампа зіткнулася з новими питаннями про те, наскільки серйозно вона ставиться до кібербезпеки, після того, як високопосадовці використовували популярний додаток для обміну повідомленнями Signal, щоб обговорити секретну інформацію про майбутні військові удари в Ємені. Пізніше Габбард назвала цей епізод помилкою.
Чиновники, які відповідають за кібербезпеку Америки, наполягають на тому, що зміни зроблять США безпечнішими, позбавивши їх нераціональних витрат і заплутаних правил.
Пентагон, наприклад, вкладає кошти в зусилля з використання штучного інтелекту для підвищення ефективності кіберзахисту, ідеться в доповіді, представленій Конгресу генерал-лейтенантом Вільямом Гартманом, який виконує обов'язки командувача АНБ і Кіберкомандування.