Україна та США підписали меморандум щодо копалин: чому в угоді немає згадки про гарантії безпеки (Відео)
Намір про намір. Україна та Сполучені Штати Америки підписали меморандум. Це перший крок до підписання угоди про корисні копалини. Текст меморандуму вже оприлюднило Міністерство економіки України. У документі зазначено, що 21 квітня прем'єр-міністр Денис Шмигаль поїде на наступну зустріч із Міністром фінансів США Скоттом Бессентом. Після якої прозвітують про прогрес на шляху до укладання угоди. Що означає підписаний документ, чому там немає згадки про гарантії безпеки та як меморандум може допомогти Україні укласти угоду на вигідних для Києва умовах, розбиралася наша Каріна Шевченко.
"Меморандум про наміри між урядом США та урядом України щодо завершення укладання формальної угоди про економічне партнерство та фонд інвестицій у відбудову" – така назва документа який онлайн 18 квітня підписали Україна та Сполучені Штати Америки. Офіційно текст займає одну сторінку і має 9 пунктів. У тексті йдеться, що меморандум гарантує оперативну роботу урядів щодо укладання угоди про корисні копалини.
"Готуємо створення Фонду інвестицій у відбудову України. Відповідна угода відкриватиме можливості для значних інвестицій, модернізації інфраструктури та взаємовигідного партнерства України та Сполучених Штатів – саме з такою метою команди працюють над документом. Важливо, що ми підтверджуємо нашими домовленостями прагнення Американського народу інвестувати разом з Українським народом у вільну, суверенну та безпечну Україну", – зауважила міністерка економіки України Юлія Свириденко.
У документі йдеться, зокрема, про те, що майбутня угода про корисні копалини не матиме негативного впливу на майбутній вступ України до ЄС. Від 21-го квітня прем'єр-міністр України повинен прибути до Вашингтону аби зустрітися із міністром фінансів США Бессентом. Вони мають завершити технічні обговорення щодо майбутньої угоди. І вже до 26 квітня прозвітувати про результати. Під час пленарного засідання Верховної Ради Денис Шмигаль не розкривав деталей майбутньої зустрічі, зосередився лише на тексті меморандуму:
"Це невеликий документ на одну сторінку, який засвідчує, що Сполучені Штати надавали значну фінансову підтримку, починаючи з початку повномасштабної агресії з лютого 2022 року, американський народ бажає разом з українським інвестувати у вільну суверенну безпечну Україну. Сполучені Штати та Україна бажають міцного миру Україні, міцного партнерства між їхніми народами та урядами".
Про підписання меморандуму напередодні говорив і президент України. Володимир Зеленський зазначив, що на створення такого документу підштовхнув Вашингтон. Зауважив, що даний документ ще не є угодою про самі надра:
"Декілька днів тому американська сторона запропонувала все ж таки повернутися ще до одного кроку, поки працюють юристи над угодою – це меморандум про наміри. У нас наміри позитивні, конструктивні, ми це показуємо".
Однак у меморандумі немає того, що так турбує українців – гарантій безпеки. Утім експерти кажуть, що такий тип документу не передбачає цих домовленостей. І попри дискусійну угоду про українські надра, укладання якої триває вже декілька місяців, підписання меморандуму є позитивним для українсько-американських відносин.
"Щодо гарантій безпеки, я би не очікувала побачити їх навіть у підсумковій угоді. В принципі, такого типу документ не передбачає включення туди безпекових гарантій чи оборонних, чи по-інших пунктах. По-друге, таких намірів немає ні у Трампа, ні у Мінфіна США, які по суті цю угоду вже декілька тижнів лобіює, просуває. Це буде скоріше угода про економічне співробітництво між США та Україною, а питання безпекових гарантій буде йти окремим треком", – пояснила політична оглядачка та американістика Юлія Забєліна.
Меморандум між Україною та США має низку переваг для Києва.
Одна з них – можливість виграти час до підписання остаточної угоди про надра.
"Проводять аналогії з угодою підписаною з тоді ще проамериканьким урядом Афганістану, й що було далі – ми вже знаємо. Ця угода й весь цей процес не викликає великого оптимізму у нас. Єдиний для нас стимул брати участь у цьому всьому – це те, що ця угода про українські надра якимось загадковим чином пов'язана з мирним переговорним процесом і можливістю досягнення заморозки конфлікту", – зауважив політичний аналітик Максим Розумний.
Також політолог Євген магда зазначив:
"Я думаю, що з одного боку це плюс, тому що Україна повинна тягнути час, якщо Україна буде йти повністю по тих вимогах, якф від яких нас вимагають США, то ми дуже швидко опинимося в негативній для нас ситуації. Але разом з тим ми маємо розуміти, що є певні потреби і застереження. Я думаю, що чим довше Україна буде тягнути час, тим краще".
Президент США Дональд Трамп напередодні підписання меморандуму заявив, угоду про українські надра можуть підписати вже 26 квітня. Днями видання "Блумберг" написало, що Вашингтон пом'якшив свої вимоги до Києва.
Адміністрація Трампа знизила оцінку допомоги, яку надала Україні впродовж повномасштабної війни з 300 мільярдів доларів до близько ста мільярдів. Однак, українці без оптимізму говорять і про меморандум, і про угоду про надра:
– Я проти підписання угоди щодо наших копалин. Оскільки я українка, я хочу, щоб ми цим як українці користалися, а не Америка.
– На правду, ми знаємо, що дуже багато зараз говориться і далеко не все втілюється.
– Якщо це буде дійсно буде допомога нам на користь, то хай буде так.
– Я сподіваюся, що угода не буде підписана настільки принизливим та варварським у плані "роздягання" України чином, що це все-таки буде взаємовигідне співробітництво.
Наступні кроки фіналізація тексту угоди та її підписання. Після цього документ має бути ратифікований парламентами обох країн.
Каріна Шевченко, "5 канал"
Як повідомляв 5.UA, Україна та США обговорили угоду про корисні копалини
Дивіться також:
- Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій
- Підтримайте "5 канал" на "Патреоні"