Кардинал-українець, конклав та головні фаворити: як проходитимуть вибори нового Папи Римського
Обрання нового Папи Римського — це одна з найтаємничіших та водночас найурочистіших церемоній у світі. За багатовікову історію Католицької Церкви цей процес обростає легендами, суворими ритуалами і навіть курйозними моментами. Як же відбувається цей унікальний акт передачі духовної влади? Про це розповідає I-VIN.INFO.
Витоки традиції
Перші єпископи Риму, які згодом стали відомі як Папи, обирались у перші століття християнства місцевим духовенством і вірянами. Але з часом, коли вплив Церкви зростав, стало зрозуміло, що вибори повинні бути централізованими й захищеними від політичного впливу.
У 1274 році Папа Григорій Х затвердив, що обирати Папу мають тільки кардинали — найвищі церковні сановники. Так з'явилась традиція конклаву (від лат. cum clave — «під ключем»), коли кардиналів зачиняють, допоки вони не дійдуть згоди щодо нового Понтифіка.
Процедура конклаву
1) Смерть або відставка Папи. Початком виборів слугує або смерть Папи, або — як у випадку Бенедикта XVI — добровільна відставка.
2) Проміжок «Sede Vacante». Період між Папами називається Sede Vacante («порожній престол»).
Керування Церквою в цей час здійснює Камерленго (кардинал-скарбник).
3) Скликання конклаву. Через 15–20 днів після смерті чи відставки Папи всі кардинали молодші 80 років збираються у Ватикані.
4) Таємне голосування. Кожного дня проводиться до чотирьох голосувань (два вранці, два ввечері). Для обрання нового Папи потрібна дві третини голосів.
5) Дим з комина. Після кожного туру голосування бюлетені спалюють. Якщо Папу не обрано — в небо йде чорний дим. Якщо обрано — білий. Цей символізм створюється шляхом додавання хімічних речовин до паперу.
6) «Habemus Papam». Після згоди обраного кардинала прийняти посаду, він обирає собі нове ім’я. Після цього кардинал-протодиякон оголошує знамените «Habemus Papam!» («Маємо Папу!») з балкона собору Святого Петра.
Курйозні випадки
У 1268–1271 роках після смерті Папи Климента IV кардинали майже три роки ніяк не могли дійти згоди. Врешті-решт місцева влада замкнула їх буквально на хлібі й воді та навіть зняла дах із приміщення, аби пришвидшити процес. Лише це змотивувало кардиналів таки обрати нового Папу.
У 13 столітті Папою було обрано Целестина V — самітника й аскета,
якого ледь не силоміць переконали прийняти сан. Він видав два декрети, якими підтвердив дію наказу папи Григорія X про ізоляцію кардиналів для виборів нового папи та про можливість зречення папи від престолу, Саме останнім правом він скористався через 5 місяців і зрікся престолу, маючи на меті вести чисте та усамітнене життя.
Цікаві факти
Папа не обов’язково має бути кардиналом. Теоретично, будь-який хрещений чоловік-католик може бути обраний Папою. Але на практиці обирають лише з-поміж кардиналів.
Інформаційна ізоляція. Під час конклаву кардиналам заборонено будь-яке спілкування із зовнішнім світом. Навіть електронні пристрої — під забороною.
Перший негромадянин Італії за майже пів тисячі років став Папою у 1978 році — це був Папа Іван Павло ІІ з Польщі.
Найкоротше понтифікат тривав лише 33 дні — Папа Іван Павло І помер у 1978 році незадовго після обрання.
Фаворити на майбутньому конклаві
На конклаві, який збереться у травні через смерть Папи Франциска, ЗМІ виділяють дев’ять головних кандидатів на посаду духовного лідера католиків. Фаворитами вважають дев’ятьох кардиналів:
1) П'єтро Паролін, 70 років, Італія;
2) Маттео Дзуппі, 69 років, Італія;
3) П'єрбаттіста Піццабалла, 60 років, Італія;
4) Петер Ерде, 72 роки, Угорщина;
5) Луїс Антоніо Тагле, 67 років, Філіппіни;
6) Пітер Тарксон, 76 років, Гана;
7) Робер Сара, 79 років Гвінея;
8) Маріо Грек, 68 років, Мальта;
9) Жан-Марк Авелін, 66 років, Франція.
Кардинал-українець
45-річний уродженець України, єпископ УГКЦ Микола Бичок наразі опікується українською діаспорою в Австралії та буде обирати нового Папу на майбутньому конклаві. Теоретично і сам Бичок може бути обраний новим Папою, проте обрання духовним лідером кардинала від церков східного обряду, зокрема УГКЦ вкрай малоймовірне.
Читайте також, поховають Папу не в трьох трунах, а в одній: цікаві факти про ритуали Ватикану.
Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.
Фото: ua.kinorium.com, hsrome.blogspot.com, zupajastrebarsko.hr та ugcc.ua