На понад 700 мільйонів євро у 2024 році ЄС імпортував уран з рф

Аналітичні центри DiXi Group (Київ) та Bruegel (Брюссель) презентували спільне дослідження щодо ядерної залежності Європейського Союзу від росії та закликали до поступової відмови від імпорту урану з рф. У звіті йдеться про те, що ЄС досі критично залежить від росії майже на всіх етапах ядерного паливного циклу — від конверсії та збагачення до постачання паливних збірок. Повідомляє I-VIN.INFO з посиланням на dixigroup.

Особливе занепокоєння викликає ситуація з радянськими реакторами ВВЕР, які досі працюють у низці європейських країн: у 2023 році 81% палива для них надійшло з рф. Попри повномасштабну війну, лише у 2024 році ЄС імпортував російської уранової продукції на понад 700 мільйонів євро.

«Небезпека полягає не лише в ризику перебоїв із постачанням, а й у політичній вразливості. Тому відмова від російського урану є одночасно енергетичним рішенням та ціннісним вибором», — коментує опублікований матеріал Олена Лапенко, генеральна менеджерка з безпеки та стійкості DiXi Group, співавторка дослідження.

У звіті зазначається, що кремль уже використовував енергоресурси як інструмент шантажу.

У разі припинення постачання урану може бути порушено критичні ланцюги, а накопичені запаси не забезпечують довгострокову безпеку.

Окрему увагу дослідники звертають на ризики, пов’язані зі співпрацею окремих європейських компаній із «Росатомом». Зокрема, французька Framatome планує виробництво паливних збірок для ВВЕР-реакторів у Німеччині за ліцензією російського ТВЕЛ.

«Такий підхід лише поглибить інтеграцію Росатому в європейський ядерний ланцюг і створить ризики технологічного та комерційного впливу з боку країни-агресора», — наголошує Лапенко.

Окрім енергетичних і стратегічних ризиків, мова йде й про моральну складову: закупівля урану з рф фактично підтримує державу-агресора фінансово — всупереч заявам ЄС про солідарність з Україною.

Дослідники вважають, що Європа має всі передумови для поступової відмови: альтернативні постачальники (Канада, Австралія, Намібія, Казахстан), потенціал розширення внутрішнього виробництва, а також очікуваний запуск нових потужностей у США, ЄС та Великій Британії в 2030-х роках.

«ЄС має ухвалити чітку стратегію поступової відмови від російського урану. Ризик повторення «газового сценарію» цілком реальний», — підсумовує Лапенко.

Серед ключових рекомендацій — ембарго на збагачений природний уран, поетапна відмова від готового палива для ВВЕР-реакторів та створення законодавчої бази, яка дозволить компаніям виходити з контрактів із «Росатомом». Це дозволить зміцнити енергетичну безпеку Європи та знизити політичний вплив кремля.

Нагадаємо, цієї ночі ворог атакував Київщину.

Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.

Фото: ( ілюстративне) Олег Петрасюк

Джерело: iVin