Вінничани святкують Поливаний понеділок
Понеділок після Великодня в Україні отримав назву поливаного або Волочильного. Цього дня люди зазвичай відвідують один одного з подарунками, а хлопці від самого ранку обливають дівчат водою. Звичай святкування Поливаного понеділка поширений не лише в Україні, а й у Польщі, Чехії, Словаччині та Угорщині. Про це повідомляє I-VIN.INFO посилаючись на ТСН.
Основні традиції Поливаного понеділка
Цього дня молоді хлопці обливали водою дівчат, які їм подобались, таким чином проявляючи свої почуття. Також поливалися перехожі та друзі, а деякі навіть занурювались у річки та озера. Вважалося, що вода в цей день має очищувальну силу та здатна зцілювати від хвороб. У деяких місцевостях обливання тривали кілька днів: в одних регіонах воду лили лише на хлопців, а в інших — на дівчат.
Існував звичай, коли незаміжню дівчину виводили на двір, а молоді хлопці тричі обливали її шию водою, виголошуючи слова «Христос воскрес!». Після цього дівчина запрошувала їх у дім і дарувала кожному крашанку.
Цього дня хрещеники відвідують своїх хрещених, приносячи їм гостинці. Хрещені, в свою чергу,
мали віддячити і подарувати подарунки. Традиція відвідувань стосується не лише хрещеників, адже в цей день зазвичай обмінюються писанками та крашанками.
На Поліссі в цей понеділок було прийнято відвідувати кладовища і вшанувати пам’ять покійних родичів. Також куми традиційно ходили один до одного в гості.
Поливаний понеділок: звідки походить свято
Вода здавна вважалася джерелом цілющої сили. Ще в дохристиянські часи весняні купання та обливання були частиною ритуалів, наприклад, для заклику дощу. Слов’яни вірили, що вода очищує людину не лише зовні, але й зсередини.
У Київській Русі Поливаний понеділок святкували цілих три дні, що отримали назву Волочильники. Протягом цього часу було прийнято обливати «все і всіх». Перший день Великодня був присвячений ритуальним візитам до односельців, а хлопці, що виконували роль обливальників, відвідували будинки, де жили дорослі дівчата.
З часом цей язичницький звичай перетворився на християнську традицію, але його символіка — очищення, святкування весни та відродження природи — залишилася незмінною.
Обливати водою на Великодньому тижні — це стародавній обряд,
пов’язаний з весняним очищенням. Цей звичай зберігався й в інших європейських народів. Наприклад, серби в Великодню суботу обливали водою свої будинки, вважаючи, що так вони проганяють «нечисту силу».
А в першу п’ятницю після Великодня серби обмиваються «омахом» — водою з-під млинового колеса, додаючи до неї великоднє яйце та зілля, або квіти. У Боснії цього дня люди купаються в джерельній воді.
Що не можна робити в Поливаний понеділок
Не слід ображати людей. Поливання водою є символом очищення та радості, тому важливо підтримувати святковий дух і уникати сварок або негативних емоцій.
Не варто відмовляти від поливання. Цього дня обливання — це частина традиції, і відмовлятися від участі в ритуалі може вважатися неповагою до звичаїв і навіть привертати нещастя.
Не можна працювати. Поливаний понеділок — це свято, тому намагалися присвятити цей день святкуванню і відпочинку. Робота в цей день не рекомендується, оскільки це порушує атмосферу святковості та очищення.
Не слід залишатися вдома, якщо є можливість відвідати родичів чи друзів. Це день візитів і обміну подарунками, тому сидіти вдома і не брати участі в суспільних обмінах вважається невідповідним.
Не варто лити воду на людей, які не готові до цього чи не бажають цього. Хоча обливання є важливою традицією, важливо проявляти ввічливість і не обливати людей, які не хочуть брати участь у ритуалі.
Читайте також, традиції та прикмети: як українці зустрічали Великдень.
Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.
Фото: cheline.com.ua