26 квітня – Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу

Щороку в Україні 26 квітня згадуємо трагедію на Чорнобильській АЕС. У 1986 році в ніч на 26 квітня на ЧАЕС сталася аварія, що супроводжувалася двома тепловими вибухами, які зруйнували ядерний реактор, а саме – четвертий енергоблок АЕС. Аварія спричинила техногенну екологічно-гуманітарну катастрофу, наслідки якої відчуваються і до сьогодні.

В результаті вибухів в атмосферу було викинуто 11 тонн ядерного палива. Кількість постраждалих, що отримали значні дози опромінення у перші дні, оцінюється у 8,5 млн людей. Це мешканці України, Білорусі та Росії.

Для ліквідації наслідків катастрофи було задіяно 600 000 осіб. Місто Прип’ять та інші найближчі населені пункти були евакуйовані. В результаті безлюдним став 81 населений пункт.

Катастрофа на ЧАЕС вважається найстрашнішим ядерним цивільним інцидентом у світі. За міжнародною шкалою оцінена на 7 як найтяжча.

До цього дня пропонуємо згадати документальні фільми про трагедію:

“Чорнобиль – Хроніка важких тижнів” (1986)

Український документальний фільм режисера Володимира Шевченка, зафільмований 1986 року. Стрічку зняли на місці катастрофи дві кіногрупи, які дивом прорвалися через чиновницькі перешкоди. Автор фільму Володимир Шевченко помер від спровокованого радіаційним опроміненням раку легенів на 58-му році життя, через місяць після прем’єри.

“Дзвін Чорнобиля” (1987)

Документальний фільм з цінними кадрами про наслідки аварії на ЧАЕС. Стрічка зосереджена на свідченнях очевидців трагедії, а не на повній реконструкції подій. Спершу заборонений до показу в СРСР, фільм згодом потрапив до Книги рекордів Гіннеса. Він був показаний у всіх країнах світу, де є телебачення.

Джерело: Uzhgorod.in