У космосі виявили магнетар невідомого походження

Астрономи виявили у Чумацькому Шляху загадковий об'єкт SGR 0501+4516 з надзвичайно потужним магнітним полем, що ставить під сумнів традиційні теорії формування магнетарів та пропонує альтернативні шляхи їх утворення.

Об'єкт SGR 0501+4516 (виділений червоним у центрі зображення). Джерело: A. A. Chrimes et al, 2025

Об'єкт розташований на відстані приблизно 20 тисяч світлових років від нас. Його спостерігають у сузір'ї Лебедя з 2008 року. Вчені класифікували його як магнетар.
Що таке нейтронні зірки та магнетари
Нейтронні зірки – це компактні залишки масивних зірок. Вони утворюються після вибуху наднової. Такі об'єкти містять масу Сонця в діаметрі лише 40 кілометрів.

Під величезним тиском атоми в нейтронних зірках руйнуються. Речовина перетворюється на надщільний згусток нейтронів з домішкою протонів. Нейтронні зірки швидко обертаються та випромінюють потужні радіосигнали.
Незвичайність об'єкта SGR 0501+4516
Магнетари – це особливий тип нейтронних зірок. Вони характеризуються надзвичайно потужним магнітним полем. Традиційно вважалося, що магнетари – це молоді нейтронні зірки, чиє магнітне поле з часом слабшає.

"Неподалік від нього дійсно спостерігають залишок наднової – мальовничу хмару розкиданої зоряної речовини",

зазначають дослідники. Проте хронологічний аналіз виявив цікаву невідповідність. Залишок наднової виявився молодшим за магнетар.
Альтернативні теорії походження
Астрономи розглядають дві основні гіпотези формування цього об'єкта. Перша пропонує зіткнення та злиття двох пульсарів. Друга гіпотеза ще більш незвичайна – "схлопування" білого карлика.

Білі карлики – це залишки маломасивних зірок, подібних до нашого Сонця. Вони мають розмір малої планети. В подвійних зоряних системах білий карлик може поглинати речовину компаньйона.
Наслідки для розуміння швидких радіосплесків
Традиційно вважається, що накопичення маси призводить до вибуху білого карлика. Однак нова гіпотеза припускає іншу можливість. Деякі білі карлики можуть стискатися ще сильніше і перетворюватися на магнетари.

Ця теорія допомагає пояснити загадкові швидкі радіосплески. Такі потужні радіосигнали часто спостерігаються в регіонах галактик, де не формуються масивні зірки. Там нема чому вибухати як наднова.
Значення відкриття для астрономії
Дослідження об'єкта SGR 0501+4516 розширює наше розуміння еволюції зірок. Воно пропонує новий механізм утворення магнетарів. Традиційна модель походження від вибуху наднової не пояснює всіх спостережень.

"Якщо це так,

це може допомогти пояснити ще одне загадкове явище в космосі – так звані швидкі радіосплески", вважають астрономи. Ці миттєві та потужні сигнали стають все частішим об'єктом спостережень завдяки вдосконаленню телескопів.
Перспективи подальших досліджень
Концепція "зірки-павука", що накопичує масу та перетворюється на магнетар, відкриває нові напрямки досліджень. Вона пояснює появу магнетарів у регіонах, де не народжуються масивні зірки.

Науковці продовжують аналізувати спостереження об'єкта SGR 0501+4516. Результати опубліковано в журналі Astronomy & Astrophysics. Це відкриття може суттєво змінити наше розуміння життєвого циклу зірок.

Подальші дослідження магнетарів допоможуть розкрити таємниці космічної еволюції. Вони також проллють світло на природу загадкових швидких радіосплесків. Астрономи планують зосередити увагу на пошуку подібних об'єктів у різних регіонах нашої галактики.

Джерело: Cikavosti.com