«Динамо» хоче додати третю зірку до емблеми: звідки традиція та чи правильно рахувати титули СРСР
Зірки на емблемах клубів можна побачити досить часто, при чому це далеко не завжди європейські гранди типу «Юве» чи «Баварії», але й значно скромніші клуби. В Україні розмови про зірочки над лого спалахнули з новою силою, коли стало зрозуміло, що «Динамо» близьке до чемпіонства цього сезону.
Разом з титулами, здобутими у чемпіонатах СРСР, кияни можуть виграти 30 чемпіонство, якщо рахувати одну зірку за кожні 10 титулів, то саме вийде третя зірка. Одразу скажемо, що офіційно в Україні немає жодного визначення вимог для отримання зірок, тому це чиста імпровізація клубів. При чому імпровізують не лише в Україні, а й в інших країнах, додаючи обновки до емблем з абсолютно різних приводів.
Першими зірку додали в «Ювентусі», а німці придумали найзаплутанішу схемуУ 1958 році «Стара сеньйора» виграла свій десятий титул в Серії А, встановивши національний рекорд. У «Юве» вирішили, що, окрім традиційної нашивки Скудетто, така подія варта ще й окремої зірки на грудях. В той час італійський олімпійський комітет вшановував спортсменів «Золотою зіркою спортивної доблесті»,
а туринці, надихнувшись цим, нанесли її на форму.
З часом це сподобалося й іншим футбольним федераціям та навіть ФІФА. З «Ювентусом» вийшло не надто добре, адже у 2012 році туринці планували нанести третю зірку за свій 30-й титул, проте вже чиновники Італійської федерації футболу нагадали їм про Скудетто, які відібрані у звʼязку із «Моджигейтом».
Через втрату двох титулів у «Юве» вирішили взагалі не носити ніяких зірок. А коли вони знову досягли 30 «легітимних» титулів у 2014-му, то Андреа Аньєллі заявив, що зірки повернуться, якщо ще хтось виграє 20 разів Серію А. Та вже через два роки три зірки таки зʼявилися на лого «Старої сеньйори» разом із новим контрактом з Adidas.
«Інтер» додав другу зірку лише у 2024 році, коли виграв 20-й титул, а «Мілану» досі не вистачає однієї перемоги до двох зірок.
Значно заплутаніша ситуація в Німеччині, де зірки роздають за складною схемою. Прямо зараз у «Баварії» є 5 штук, але мюнхенці виграли Бундеслігу 33 рази (скоро 34-й). То звідки зірки? Німецька формула справді хитромудра: 1 зірка – три перемоги, 2 дві зірки – пʼять перемог,
3 зірки – 10 титулів, а чотири зірки за 20 салатниць. Відповідно після 30 титулу «Баварія» додала пʼяту зірочку.
Але якщо у Німеччині є бодай такий порядок, то у французів абсолютний рандом. У «Сент-Етьєна» одна зірка за десять перемог в Лізі 1, остання з яких сталася ще у 1981 році.
Також одна зірка у «Марселя», який має 9 перемог, але у них є перемога в Лізі Чемпіонів. А в «Нанта» до ребрендингу було цілих 8 зірок – по одній за кожне чемпіонство.
Зате домінант останніх років «ПСЖ», вирішив нічого собі не додавати.
В Іспанії взагалі ця історія не прижилась, а от в Англії до неї ставляться дуже креативно, але часто, аби нагадати про єврокубкові перемоги. В «МЮ» свого часу використовували три зірки на європейській формі, щоб нагадати про кількість виграних ЛЧ, так само робив «Ліверпуль».
Цього сезону із двома зірками грає «Ноттінгем Форест» – теж нагадування про два Кубки європейських чемпіонів часів Брайана Клафа.
Можливо, ви не помічали, але зірочка є й у «Аcтон Вілли» – це данина перемозі у КЄЧ.
Ед Ширан часто з'являється у джерсі улюбленого «Іспвіча», а там – три зірки:
за чемпіонство, Кубок Англії та Кубок УЄФА.
Якщо ви думаєте, що козиряти титулами, здобутими давно – це сором, то потримайте пиво для «Бері», які в сезоні 2009/2010 носили форму з двома зірками на честь двох Кубків Англії, виграних у 1900 та 1903 роках.
Також відзначились у Шотландії, де «Рейнджерс» має 5 зірок за кожні 10 титулів, але «Селтік» відповів козирем, який неможливо побити – одна зірка за перемогу у КЄЧ. Навіть «Абердін» має дві зірки за перемогу у Кубку Кубків та Суперкубку Європи за часів сера Алекса Фергюсона.
Тож, як бачимо, нанесення зірок на форму часто буває абсолютно рандомним.
За межами Європи ситуація ще дивніша. «Бока» вирішила перетворити емблему у цілу галактику, додаючи по одній за кожен титул вдома та на міжнародній арені – зараз їх понад 70. Але Adidas вирішив, що перешивати постійно форму – це занадто, і обмежився 52 зірками.
У бразильського «Шапекоенсе» сумна історія – зірка в памʼять про гравців, що загинули в авіатрощі.
Більш-менш стабільна ситуація зі збірними, адже Бразилія ще в 1960-х у товариських матчах почала використовувати дві зірки на честь двох виграних ЧС.
У 1970 році додали третю, а згодом традицію підхопили Італія, Німеччина та інші чемпіони. Проте уважні вболівальники могли побачити чотири зірки в Уругваю. Тут пояснення просте: «Ла Челесте» враховують окрім двох виграних ЧС ще й ОІ 1924 та 1928 року, які де-факто теж були рівноцінними ЧС, а ФІФА дала добро.
«Динамо» враховує перемоги у вже неіснуючому чемпіонаті. А так можна?У 2003 році над емблемою киян з'явилася одна зірка за десяту перемогу в ЧУ, саме тоді й виникла суперечка, як рахувати титули, адже в активі «Динамо» є 13 перемог у чемпіонаті СРСР.
У 2007 році тодішній президент ФФУ Григорій Суркіс, вітаючи команду з черговими золотими нагородами, з новою силою розпочав дискурс про кількість зірок. В той же рік «Динамо» помпезно відзначило 80-річчя матчем з «Міланом» у Києві, а також оголосило, що в них на емблемі таки зʼявиться друга зірка.
Можливе чемпіонство цьогоріч знову ставить запитання, а чи варто рахувати радянські титули, адже формально правонаступницею чемпіонату СРСР є країна-терорист РФ.
Проте у більшості схожих ситуацій клуби не відмовляються від власної історії.
Першими гучно про свою спадщину представники «Динамо» Берлін, які виграли 10 чемпіонатів НДР. Хоч команду часто звинувачували у лояльності влади Східної Німеччини, а на початку 1990-х вони навіть перейменувалися на ФК «Берлін», все ж у 2000-х повернули стару назву та претензії та зірки.
Те саме й стосується«Динамо» Дрезден, яке має 8 титулів. Східних німців підтримали й інші команди із Західної Німеччини, оскільки зірки давалися за титули, здобуті лише у Бундеслізі, а все, що було до 1963 року, не враховувалося. Таким чином свої титули втратили «Кайзерслаутерн», «Карслруе», «Рот-Вайсс» та інші.
Німці придумали хитру схему із сезону 2005/2006, коли усі команди, які грають у лігах нижче третього дивізіону, можуть носити зірку зі здобутими чемпіонствами, але якщо команда підіймається вище, то зірку із форми прибирають. Тож у «Динамо» Дрезден мають одну зірку, але вписали до неї кількість титулів.
Також три зірки за кожен десятий титул має «Динамо» Загреб, у 2019 році команда виграла 20 чемпіонство у Хорватії, також додала собі 9 титулів, здобутих у Югославії,
і одне чемпіонство часів Незалежної держави Хорватія, що була сателітом Третього Рейху у роки Другої світової. Обнову помпезно презентували перед матчем зі «Хайдуком»
У «Динамо» відкрито говорять про третю зірку, а «Шахтар» свого часу від них відмовивсяЗірочку над лого цілком міг би додати донецький «Шахтар», адже в клуба вже є 15 титулів, але у гірників цю ідею відкинули. «Чи додаватимемо зірочку до логотипа? За великим рахунком, це більше маркетинговий хід. Проаналізуємо, що він нам дасть, і обговоримо всі за і проти», – говорив Сергій Палкін у 2017 році, після 10 чемпіонства. Але зірочки так не додали.
У Києві ж розмови про приємний ребрендинг не вщухають. «Моя мрія – аби «Динамо» якнайшвидше здобуло чергове чемпіонство, і тоді над емблемою клубу з’явиться третя зірка за 30 чемпіонських титулів», – говорив рік тому легендарний гравець киян Леонід Буряк.
«Ми маємо мету, до якої рухаємося. Хочеться закріпитись у збірній, бо мені вже 29 років. Хочеться більше грати у Лізі чемпіонів, і щоб у «Динамо» з'явилася третя зірка на емблемі», – сказав кілька тижнів тому Владислав Кабаєв.
Але найбільш конкретно висловився президент «Динамо»Ігор Суркіс: «Будемо додавати. Чи вже думали над оформленням? Ми люди забобонні. Зробимо це дуже гарно, презентуємо. Всі цього дуже хочуть».
Ігор Суркіс відмовився від 20 млн за Бражка, бо він є ключовим в боротьбі за титул – а Володимир майже не грає
ФОТО: Goal.com, Аston Villa, Bayern FC, Dynamo Dresden, BFC Dynamo, Dynamo Zagreb