В Одесі збудують міжконфесійну каплицю для вшанування загиблих військових
Обговорення майбутнього меморіального простору відбулося під час громадських слухань у Євангелічно-лютеранській церкві святого Павла, в приміщенні Музею історії причорноморських німців, "які багато зробили для становлення Одеси та всього нашого регіону і тому місце проведення слухань є символічним", — про що повідомив Президент синоду Німецької Євангелічно-Лютеранської церкви України пастор Олександр Гросс.
Захід зібрав представників Ради церков та релігійних організацій Одеси й області, міської влади та родин загиблих військових, членів громади святого Павла НЄЛЦУ, — інформує видання "Слово".
Ініціатива створення меморіального комплексу належить громадській організації «Родина янголів світла», до якої входять рідні полеглих військових. Простір має бути міжконфесійним, інклюзивним і зручним для проведення релігійних обрядів та пам’ятних заходів.
Як розповіла на заході Ангеліна Любчак, матір загиблого бійця Олександра Свіща і очільниця громадської організації, вона виникла у 2023 році, об'єднала родичів воїнів різних віросповідань.
«Хлопці різних віросповідань.
Був 2023 рік, і ми не думали, що будемо так розширятися. А тепер — це просто жах і невідомо, коли він закінчиться. Близько 100 родин приєдналися до нашої ГО. І у кожного своє бачення», — зазначила Ангеліна Любчак.
Ірина Орлянська, заступниця голови ГО «Родина янголів світла», підкреслила, що в Одесі досі немає подібного меморіального простору. Родини хочуть оголосити відкритий архітектурний конкурс, щоби залучити найкращі ідеї та представників усіх конфесій, зокрема, військових капеланів.
«Ми зібралися, аби грамотно сформулювати технічне завдання для архітекторів. Дуже сподіваюся на призначення всеукраїнського конкурсу на проєкт каплиці. Дуже хочеться, щоб участь у журі конкурсу взяли всі конфесії міста, а також і військові капелани, які також підкажуть своє бачення», — додала Орлянська.
Єпископ-ординарій Одесько-Сімферопольської дієцезії Римо-Католицької Церкви Станіслав Широкардюк наголосив, що каплиця має бути модерною, виконаною з сучасних модульних конструкцій й відкритою для кожної конфесії. Її габарити попередньо планують в межах не більш 15 на 30 метрів.
Пастор Олександр Гросс запропонував створити спеціальний електронний застосунок — аналог гугл-календаря — для координації дат богослужінь і поминальних заходів, доступний для всіх конфесій, мета якого створити демократичний доступ, рівний для всіх. А лектор громади святого Павла Володимир Немерцалов запропонував розмістити в каплиці мультимедійний пристрій, якій би відтворював символіку тієї конфесії, яка відправляє богослужіння саме в цей час.
Ще одним елементом майбутнього меморіального простору має стати колумбарна стіна — для збереження пам’яті про зниклих безвісти. За результатами опитування серед військовослужбовців, проведеного організацією, багато хто хотів би бути похованим саме у цьому військовому секторі кладовища, під світлим каменем із козацьким хрестом.
Постало питання, хто утримуватиме майбутній меморіал. Представник Православної Церкви України, секретар Одеської єпархії о. Теодор Оробець, зазначив: «Має бути власник, який візьме на себе відповідальність за це місце. Суспільні організації не потягнуть повністю утримання та належний догляд».
Наразі вирішується, чи візьме міська влада будівництво на свій баланс, і яку площу займатиме комплекс.