CHORNOBYL FORUM: Війна, екоцид і боротьба за майбутнє

25 квітня, напередодні річниці Чорнобильської катастрофи, Європейський інститут Чорнобиля втретє збирає провідних українських науковців, експертів, дослідників і ліквідаторів, щоб переосмислити Чорнобиль як виклик не лише історичний, а й сучасний — на міжнародному форумі CHORNOBYL FORUM 2025.

Подія відбудеться в Музеї історії міста Києва о 16:00. Вхід — за реєстрацією.

Також, у ці дні в музеї пройде виставка, присвячена річниці Чорнобильської трагедії, з 23 по 27 квітня. На виставці будуть представлені вражаючі експонати українських та міжнародних митців, які досліджують взаємодію між людиною, природою та технологією.

Відеоарт, живопис, віртуальна реальність і саундарт, з особливим акцентом на VR та AR досвіди, які за допомогою VR шоломів дозволять глядачам не просто побачити, а буквально відчути й пережити історію, що досі формує нашу реальність.

Вхід — вільний.

  • Головні теми форуму: про реальний стан Зони Відчуження, про нові загрози, спричинені війною, про екоцид як зброю і про можливі шляхи відновлення та захисту майбутнього.
Після нещодавнього влучання російського дрону в захисну арку над зруйнованим четвертим реактором Чорнобильської АЕС, Чорнобиль знову опинився в центрі міжнародної уваги — цього разу як

точка перетину війни, ядерної безпеки, втрати екосистем і викликів для науки та державної політики.

Як ми маємо відповідати на ці виклики? Які рішення потрібні вже зараз? І яке місце Чорнобиль має посісти в глобальному порядку денному сталого розвитку?

Саме про це CHORNOBYL FORUM

«Сьогодні Чорнобиль — це не лише про минуле. Це про майбутнє України, її екосистем, памʼяті, науки і безпеки. І це майбутнє прямо залежить від того, як ми вміємо говорити правду, чути експертів і приймати рішення», — зазначає Валерій Коршунов, ініціатор форуму, засновник ГО «Європейський інститут Чорнобиля.

Своїм досвідом, знанням і баченням на форумі поділяться ті, хто не лише досліджує Чорнобильську зону, але й формує наше розуміння її значення сьогодні:

  • Олена Паренюк — радіобіологиня, старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки АЕС НАН України. координаторка проєктів з гуманітарного розмінування Міністерства економіки України в Команді підтримки протимінної діяльності. Співавторка книги «Страшне, прекрасне та потворне в Чорнобилі».
  • Катерина Шаванова — біологиня, дослідниця, популяризаторка науки, кандидатка біологічних наук, керівниця проєктів R&D Kernel, старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки АЕС НАН України. Поєднує екологічні ініціативи та протидію дезінформації. Співавторка книги «Страшне, прекрасне та потворне в Чорнобилі».
  • Денис Вишневський — український зоолог, еколог і радіоеколог, начальник наукового відділу Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника. З 2000 року працює в Зоні відчуження, досліджуючи вплив радіації на екосистеми та відновлення дикої природи. Автор низки наукових і публіцистичних матеріалів про Чорнобильську зону, активний популяризатор науки та захисник природної спадщини.
  • Оксана Семенік — історикиня мистецтва, журналістка та дослідниця українського мистецтва. Авторка радіоблогу «Українське мистецтво в іменах» на Радіо Культура та дослідниця Українського музею у Нью Йорку. У своїх дослідженнях аналізує образ Чорнобильської катастрофи та Зони відчуження, що сформувався в українській культурі, політику памʼяті та меморіалізацію катастрофи.
  • Валерій Макаренко — український журналіст, спеціальний кореспондент Українського телебачення у 1986 році, який висвітлював події Чорнобильської катастрофи. Нині він очолює Міжнародну організацію інвалідів і жертв техногенних катастроф «Союз Чорнобиль – Фукусіма». Організація займається захистом прав ліквідаторів, постраждалих від аварій на ЧАЕС та Фукусімській АЕС
  • Андрій Мізько та Ігор Письменний — пілоти гелікоптера Мі-6, одні з перших ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС. У травні 1986 року брали участь у скиданні свинцевих вантажів над зруйнованим реактором, виконуючи польоти на висоті 200 метрів у надзвичайно небезпечних умовах. Нині активно виступають за права ліквідаторів, беручи участь у громадських ініціативах, спрямованих на захист їхніх інтересів та гідності.

Кількість місць на форумі обмежена, реєстрація – обов’язкова. Підтвердження реєстрації ви отримаєте на імейл після заповнення форми: https://forms.gle/2V41qiLBKFYEnzk26.

Також долучитися до форуму зможе кожен охочий, незалежно від місця перебування, завдяки онлайн-трансляції на сайті. Слідкуйте за новинами: https://chornobylforum.com та https://www.facebook.com/EuropeanInstituteOfChernobyl/.

Окрім дискусійної частини, ключовим елементом події стане мистецька виставка, яка пройде в Музеї історії міста Києва з 23 по 27 квітня. Вона об’єднає роботи українських та міжнародних митців, які досліджують тонку межу між людиною, природою та технологією. У просторі експозиції переплітатимуться відеоарт і живопис, віртуальна реальність і саундарт, створюючи багатошарову розповідь про нашу епоху змін. На виставці можна буде побачити, як природа адаптується до людського втручання, як вона відновлюється — або ж зникає.

Митці занурять відвідувачів у світ, де технологія стає водночас інструментом порятунку і знаряддям руйнування. Це буде досвід, що не лише зворушує, а й змушує переосмислити власну роль у глобальній екологічній історії.

Вхід на виставку — безкоштовний.

ГО «Європейський інститут Чорнобиля» — провідна українська ініціатива, яка з 2020 року поєднує науку, культуру, технології та адвокацію для переосмислення спадщини Чорнобиля у контексті сучасних глобальних викликів. Організація реалізує проєкти, спрямовані на збереження пам’яті про катастрофу, боротьбу з дезінформацією, підтримку постраждалих та адвокацію прав України на міжнародному рівні.

Основні напрями діяльності включають наукові та культурні проєкти, гуманітарну допомогу ліквідаторам і постраждалим через проєкт HELP Chornobyl, реалізацію освітніх програм та інформаційних кампаній для підвищення медіаграмотності, співпрацю з міжнародними партнерами для просування питань ядерної та екологічної безпеки, а також використання VR/AR, мобільних додатків та інтерактивних платформ для популяризації знань про Чорнобиль. Сайт ГО та перелік проєктів:https://chornobyl.eu.

Запис CHORNOBYL FORUM: Війна, екоцид і боротьба за майбутнє спершу з'явиться на Громадське радіо.