Щоб зберегти націю, жінкам потрібно народжувати по троє дітей — демограф Олександр Гладун
Станом на 2025 рік в Україні різко скоротилось населення — з 42 мільйонів у 2022 році до приблизно 34 мільйонів осіб. Це наслідок війни, масової міграції, низької народжуваності та високої смертності, констатує демограф Олександр Гладун, доктор економічних наук та заступник директора Інституту демографії НАН України.У розмові з РБК-Україна він назвав ситуацію критичною і попередив: щоб уникнути зникнення українців у перспективі 100 років, українок репродуктивного віку має народжувати щонайменше по троє дітей.
Війна скоротила життя та поглибила старіння націїЗа оцінками фахівців, середня тривалість життя чоловіків скоротилася з 67 до 60 років. Жінки теж живуть менше — війна “відняла” у них ще до 5 років життя. Демографічне старіння в Україні відбувається переважно “знизу”, тобто через різке зменшення кількості молодих. Міграція також поглиблює кризу — за даними Євростату, 94% українських біженців за кордоном становлять діти та люди працездатного віку.
Через старіння — тиск на економіку і пенсійну системуДо 2040 року частка людей віком 60+ може сягнути 30%. Це означає зростання навантаження на медичну сферу,
систему пенсій та соціального забезпечення. У відповідь може бути поступове підвищення пенсійного віку, зокрема через збільшення необхідного страхового стажу.
Разом з тим, старше покоління вже частково рятує ринок праці — пенсіонери погоджуються на менш привабливі вакансії, які молодь ігнорує.
Міграція з Азії ситуацію не врятуєГладун скептично ставиться до ідеї залучення мігрантів як засобу омолодження країни. За його словами, досвід Європи свідчить: мігранти з низьким рівнем життя часто створюють закриті анклави й не інтегруються у культуру країни. Водночас вони стають об’єктами соціального забезпечення, не роблячи вагомого внеску в економіку.
Що може допомогти?Науковець наголошує на необхідності підтримки молодих українських сімей: підвищення виплат при народженні дитини, впровадження гнучких умов праці для батьків, відновлення програми прогресивної допомоги залежно від черговості народження, як це було за президентства Ющенка.
Він також застерігає: якщо держава не змінить курс, українців може просто не залишитися.
«Наше завдання — не шукати, хто вирішить наші проблеми замість нас, а вкладати в власне населення», — підкреслив Гладун.
Читайте також:
- Кожна українська родина має народжувати не менше двох дітей для збереження нації – демограф