На виставці в Києві представлено роботу Миколи Пимоненка «Великодня заутреня», викрадену з Херсонського художнього музею

Весняна виставка присвячена темі, що відгукується в серці кожного: «Дерево Життя: Великодній символ єдності». В експозиції поєднані різні види культурної творчості: писанки, витинанки, живопис, вишивка та гончарство.

«Дерево життя — це символ, який уособлює зв’язок між трьома світами — підземним, земним і небесним, а також між минулим, теперішнім і майбутнім. Через нього ми відчуваємо зв’язок поколінь і тяглість сенсів, що проходять крізь століття.

Виставка побудована за логікою самого дерева: коріння — стовбур — крона. Експонати розміщено від археологічних знахідок часів палеоліту та порохівниць XVIII століття, пасківників, святкових строїв, колекції писанок — до робіт Віктора Зарецького, Павла Макова, Альбіни Ялози, фотографій Оксани Чорної та витинанок Дарії Альошкіної».

«Початок виставки — з палеоліту, з мізинської кістки, де вперше зафіксовано орнамент, що трансформувався в різні образи й мистецькі знаки та дійшов до наших днів. Це диво, це генетична пам’ять. Наш музей зберігає її, адже в народному та декоративному мистецтві закарбовані ті образи і знаки,

які ідентифікують Україну як націю», — розповідає Людмила Строкова, керівниця проєкту, генеральна директорка Національного музею декоративного мистецтва України.

Особливої уваги заслуговує робота Миколи Пимоненка «Великодня заутреня», з якої починається огляд великодньої експозиції.

Представлена репродукція відтворює оригінал роботи видатного українського митця, який був викрадений російськими окупантами у 2022 році з фондів Херсонського обласного художнього музею імені Олексія Шовкуненка.

«У нашій колекції Миколу Пимоненка представляли дві роботи: «Великодня заутреня» та «Колядки». З 31 жовтня по 4 листопада 2022 року окупанти вивозили нашу потужну колекцію. Вони викрали її буквально за тиждень до визволення Херсона. Майже до 5 листопада тривало вивезення. Разом з іншими унікальними творами були вивезені й роботи Пимоненка. Але до початку повномасштабної війни ми встигли повністю оцифрувати всі експонати музею. Під час окупації я сховала жорсткі диски у людей, про яких досі ніхто не знає. І я досі зберігаю цю таємницю. Після звільнення Херсона я повернула ці диски.

Ми зберегли їх», — розповідає Аліна Доценко, директорка Херсонського художнього музею ім. О. Шовкуненка.

Понад 10 тисяч експонатів було вивезено з Херсонського художнього музею, проте збережена візуальна інформація та описи робіт дозволили спеціалістам створити цифрову репродукцію «Великодньої заутрені» для Великодньої виставки Національного музею декоративного мистецтва України.

Це також спосіб нагадати про злочини російської армії.

«Це була ідея кураторок виставки — Анни Гудімової та Олени Брайченко. Вони вирішили представити роботи, викрадені з Херсонського обласного художнього музею ім. О. Шовкуненка, аби привернути увагу до вкрадених шедеврів і підкреслити, що це — наші, українські роботи, створені українськими художниками, які належать нашому народу. Вони обов’язково повернуться в Україну», — говорить Валерія Швець, співробітниця Національного музею декоративного мистецтва України, родом із Херсона.

Перед Великоднем виставку відвідує чимало людей. Пані Тетяна прийшла разом із чоловіком. Її погляд зупинився на роботі Миколи Пимоненка.

«Дуже подобається.

Це нагадує давні часи: всі збираються разом — і дорослі, і дітки. Всі в очікуванні. Атмосфера тепла, дружня. Чекають, коли вийде священник і окропить святкові кошики — те, що приготували з любов’ю. Все виглядає дуже спокійно, красиво. Місце світле, люди у святковому, українському вбранні. Гарно раніше було. Мені дуже подобається», — ділиться враженнями в коментарі «Українському Півдню» пані Тетяна.

Такі виставки спонукають замислитися над своїм корінням, походженням. Експонати, сповнені духу минулих часів, без слів нагадують: не можна забувати, звідки ти родом, навіть ідучи в майбутнє.

Це вже четвертий Великдень, який ми зустрічаємо в умовах повномасштабної війни. Попри втрати й випробування, ми знаходимо в собі сили глибше

усвідомлювати цінність нашої багатої історичної спадщини й із особливою відповідальністю зберігати її.

Адже саме в ній — код нації, який ми маємо передати наступним поколінням.

Відвідати Національний музей декоративного мистецтва України можна в Києві за адресою: вулиця Лаврська, 9, корп. 2.

Виставка триватиме до 25 травня.

Автор – Влад Тищенко.

Запис На виставці в Києві представлено роботу Миколи Пимоненка «Великодня заутреня», викрадену з Херсонського художнього музею спершу з'явиться на Український південь - новини Херсонщини і України.