Майже кожен п’ятий четвертокласник в Україні стикається з серйозними труднощами в читанні — звіт УЦОЯО

Понад 17% українських учнів четвертого класу не змогли подолати базового рівня читацької компетентності. Про це свідчать дані загальнодержавного моніторингу якості початкової освіти за 2024 рік, представлені у звіті «Навчання в кризових умовах: читацька, математична та природничо-наукова компетентності випускників початкової школи».Серед ключових труднощів учнів — розуміння змісту тексту, вміння визначити його тему або знайти очевидну інформацію. За даними Українського центру оцінювання якості освіти, 17,7% випускників початкової школи 2024 року не досягли навіть базового рівня читацької компетентності.

Аналітики зазначають, що тенденція до зниження читацьких навичок фіксується вже не вперше: у 2018 році високого рівня досягали 17,5% учнів, у 2021-му — 14,9%, а у 2024 — лише 13,5%. Натомість частка найслабших читачів зростає: з 13,2% у 2018 до 17,7% у 2024.

Причинами погіршення результатів стали пандемія COVID-19 та повномасштабне вторгнення Росії, що суттєво порушили навчальний процес. В умовах дистанційного та нестабільного навчання учні початкової школи втратили звичну підтримку вчителів,

яка є критично важливою для формування інтересу до читання.

Дівчата традиційно демонструють вищі результати у читанні, ніж хлопчики, однак і серед них спостерігається зниження успішності. Розрив між результатами хлопців і дівчат зменшився, але не через прогрес першої групи, а через погіршення читацьких навичок у дівчат.

Найбільше зниження показників спостерігається в складних завданнях — таких, що потребують аналізу, оцінювання, інтерпретації та обґрунтованої відповіді. Це свідчить про потребу в посиленому розвитку аналітичного та критичного мислення учнів уже на початковому етапі навчання.

Читайте також:

  • Мільйони українських школярів стикаються з труднощами в навчанні
Запис Майже кожен п’ятий четвертокласник в Україні стикається з серйозними труднощами в читанні — звіт УЦОЯО спершу з'явиться на Газета Слово про Слово.