У Празі відкрили виставку до 150-річчя українського композитора та етнографа Олександра Кошиця
У Празі, в стінах Національної бібліотеки Чеської Республіки, відкрили виставку, присвячену 150-річчю з дня народження видатного українського диригента, композитора, етнографа й культурного дипломата Олександра Кошиця. Саме в чеській столиці в 1919 році Українська Республіканська капела під його керівництвом вперше виконала легендарний “Щедрик” за кордоном.
Про це у Фейсбуці повідомило посольство України в Чехії, інформує Рубрика. Експозиція розміщена в історичному приміщенні Клементінума та буде доступна до 23 травня. Організатором виступила Празька Слов’янська бібліотека за ініціативи голови правління ГО “Інститут Леонтовича” Тіни Пересунько та за підтримки Посольства України в Чехії.
На відкритті виставки Надзвичайний і Повноважний Посол України в Чехії Василь Зварич подякував чеським партнерам — директору Слов’янської бібліотеки доктору Лукашеві Бабці та гендиректору Національної бібліотеки магістру Томашу Фолтину — за внесення у збереження української культурної спадщини.
“Допомагаючи захищати культуру, ви допомагаєте нам, українцям, зберігати нашу самобутність.
Доки ми матимемо силу і мужність проводити такі виставки, доти український народ буде жити та буде непереможний“, зауважив він.
Посол також нагадав, що саме в Празі 11 травня 1919 року Українська Республіканська капела під керівництвом Кошиця вперше виконала легендарний “Щедрик” за кордоном — на сцені Національного театру Чехії. Сьогодні цей твір відомий у всьому світі як “Carol of the Bells”. Виставка демонструє унікальні архівні документи, фотографії та матеріали, які зберігаються у чеських архівах і свідчать про величезний внесок Кошиця в популяризацію української музики та національної ідентичності в часи більшовицької окупації. За словами Зварича, сьогодні, як і понад 100 років тому, український культурний фронт відіграє важливу роль у наближенні нашої перемоги над російським агресором.
“Цей захід є важливою подією не лише для української громади, а й для наших чеських друзів та усієї європейської культурної спільноти. Він нагадує нам про неоціненний внесок Республіканської капели УНР «Щедрик», яку очолював О. Кошиць, у міжнародне визнання української музики, а відтак – і української державності.
Це був яскравий приклад культурної дипломатії в період більшовицької окупації України, адже саме культура стала формою спротиву та інструментом утвердження національної гідності та популяризації України як незалежної держави“, сказав він.