Ваш лосось “під кайфом": вчені виявили несподіваний вплив забруднення довкілля

Вчені виявили, що через забруднення довкілля атлантичний лосось “пускається берега”, дивно поводиться під час міграції. Через бензодіазепіни, які потрапляють у водні шляхи, риба мігрує швидше й більше ризикує під час подорожі з річки в океан. Також дія цих речовин може негативно впливати на їх соціальну поведінку.

Деталі

Міжнародна група дослідників виявила, що клобазам – бензодіазепін, який часто призначають при тривожності та розладах сну, а також для контролю судом – особливо впливає на лосося. Доктор Маркус Мікеланджелі з Австралійського річкового інституту університету Гріффіт зазначає:

Це дослідження є унікальним, оскільки воно вивчає вплив цих забруднювачів на дику природу безпосередньо в полі, дозволяючи нам краще зрозуміти, як це впливає на поведінку дикої природи та міграцію в природному контексті. Хоча збільшення успішної міграції лосося, який піддався впливу клобазаму, може здатися сприятливим ефектом, важливо усвідомлювати, що будь-яка зміна природної поведінки та екології виду, як очікується, матиме ширші негативні наслідки як для цього виду, так і для навколишньої дикої природи.

Атлантичний лосось є видом, що скорочується, і зміни в соціальній поведінці та більш ризиковані кроки є серйозною тривогою нього.

У той час як бензоли зазвичай сприймаються як седативні засоби для людей, лосось, який піддавався дії клобазаму, насправді рухався своїм міграційним шляхом набагато швидше, проходячи через дві дамби гідроелектростанцій, які регулярно викликають труднощі на цьому важливому шляху. Це може вплинути на вид декількома способами (передчасне потрапляння у відкриту воду, менша обережність риби, щоб її не дістали хижаки на шляху до моря), які до кінця невідомі. Мікеланджелі наголошує:

Фармацевтичні забруднювачі — це нова глобальна проблема, у водних шляхах по всьому світу наразі виявлено понад 900 різних речовин. Особливе занепокоєння викликають такі психоактивні речовини, як антидепресанти та знеболюючі, які можуть значно вплинути на роботу мозку та поведінку диких тварин. Якщо ви розглядаєте реалістичні сценарії впливу, коли цілі екосистеми піддаються впливу — охоплюючи кілька видів і різноманітність забруднюючих речовин — потенційні наслідки стають ще складнішими.

При цьому є докази, що фармацевтичні забруднювачі можуть впливати на людей, які їдять уражену ними рибу, однак довгостроковий вплив на здоров’я ще не повністю вивчений і це питання потребує подальших досліджень.

Вчені закликають фармацевтичні компанії покращити біорозкладаність ліків, а також покращити очищення стічних вод, щоб обмежити забруднення дикої природи.

Джерело: META