Розкопки в Судані розкрили брехню Римської імперії про свою могутність

Результати недавніх археологічних розкопок у Судані довели, що військова міць Римської імперії мала свої межі. Римські воєначальники прозвітували про знищення ворожого міста, хоча насправді це було не так, пише New Scientist.

У 30 році до н. е. померла Клеопатра. Після її смерті Єгипет став провінцією Римської імперії. На території сучасного Судану було царство Куш, армія якого постійно атакувала південні кордони римського Єгипту. Октавіан Август, який був першим римським імператором, наказав єгипетському гарнізону продемонструвати у відповідь на набіги силу. Із записів літописця Страбона випливає, що у 23 році до н.е. римляни вторглися у царство Куш. У ході вторгнення одне з найважливіших міст кушитів Напату було знищено.

На місці Напату ведуться археологічні розкопки. За словами співробітника Мічиганського університету Джеффа Емберлінга, археологи не знайшли жодних слідів горіння, які б підтверджували знищення міста римлянами. Щоб дістатися міста, вони мали пройти пустелею кілька сотень кілометрів. Очевидно, військові вирішили, що таких зусиль Напату не вартий. Вони повідомили імператору про знищення міста, хоча насправді воно навіть не бувло атаковано.

Висунута вченими гіпотеза підтверджується мирним договором, який римляни уклали з царицею Аманіренас через кілька років після вторгнення в Куш. Він був дуже вигідним для кушитів. Римська імперія дала їм усе, що вони забажали.

Джерела: InfoRoom +1 схожа