Пастка для російських літаків: чому ЄС проти рейсів до США навіть після зняття санкцій

Москва вимагає від Сполучених Штатів відновити прямі авіарейси для російських авіакомпаній у рамках потенційної угоди про припинення вогню з Україною. Однак реалізація цього плану наштовхується на серйозні перешкоди — Європейський Союз відмовляється підтримувати таку ініціативу, що суттєво ускладнює будь-які польоти російських перевізників до США. Про це повідомляє Politico.

«Санкції ЄС проти Росії залишаються чинними, і вони передбачають заборону на польоти російських авіакомпаній над територією Європи», — заявив посадовець Єврокомісії на умовах анонімності. За його словами, крім політичних аспектів, існують також «серйозні питання безпеки», оскільки невідомо, чи російські авіаперевізники та служби управління повітряним рухом належно обслуговувалися протягом останніх трьох років, що ставить під сумнів льотну придатність російського флоту.

Після вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року російським авіакомпаніям заборонили не лише приземлятися та пролітати над територіями США і ЄС, але й постачати запчастини для літаків західного виробництва, зокрема Boeing і Airbus.

У відповідь Кремль закрив свій повітряний простір для західних перевізників. Як зазначив директор консалтингової компанії SIG Aviation Сандер Старревелд, через це в російському авіапарку є висока ймовірність встановлення фальшивих запчастин, що ставить під загрозу авіаційну безпеку. «Дозвіл таким літакам літати Європою не тільки небезпечний, а й загрожує поширенням контрафактних запчастин в межах ЄС», — попередив він.

У практичному вимірі відновлення польотів російських авіаліній, зокрема "Аерофлоту", створить значне навантаження на Агентство авіаційної безпеки ЄС (EASA), яке має забезпечити відповідність російських літаків європейським стандартам безпеки. За словами Старревелда, цей процес тривалий і складний через великий обсяг необхідної роботи.

Крім того, багато російських літаків, можливо, взагалі ніколи не зможуть знову приземлятися в Європі, оскільки належать західним лізинговим компаніям і були фактично націоналізовані Росією після початку війни. «Деякі літаки можуть бути конфісковані відразу після посадки через масові борги перед західними лізингодавцями»,

— зазначив експерт.

Попри ці очевидні проблеми, Москва продовжує наполягати на відновленні прямих рейсів до США. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров 11 квітня заявив, що це має стати наслідком зняття санкцій з "Аерофлоту". «Американці розглядали це питання, але поки що ми не побачили жодних кроків у відповідь», — сказав Лавров.

У середу з'явилася інформація, що Росія звернулася до США з проханням дозволити їй придбати літаки виробництва Boeing, розрахувавшись за них замороженими державними активами в разі досягнення угоди про припинення вогню.

Поки що адміністрація Трампа не зняла жодних санкцій із Росії, однак деякі сигнали дають Кремлю привід для обережного оптимізму. Зокрема, у березні глава Американської торгової палати в Росії Роберт Ейджі публічно закликав скасувати санкції в авіаційній сфері, аргументуючи це тим, що «Росія має великий парк літаків західного виробництва, переважно Boeing», і що постачання запчастин для них є «гуманітарною необхідністю», оскільки страждають насамперед звичайні громадяни.

Втім, навіть якщо обмеження у США пом'якшать, це створить додатковий тиск на європейські авіалінії, які давно скаржаться на підвищені витрати через обхід російського повітряного простору під час польотів до Азії. Це дає конкурентну перевагу китайським перевізникам.

Незважаючи на ці економічні виклики, Брюссель утримується від будь-яких переговорів із Москвою щодо доступу до європейського неба через високі ризики для безпеки польотів.

Також нагадаємо, Трамп продовжив на рік заборону для російських суден заходити в порти США.

Джерело: Хвиля