Скандал навколо металодетекторів у школах Рівного: чому батьки частини учнів - проти

У ліцеях і гімназіях Рівного встановили аркові металодетектори. За ініціативи управління патрульної поліції в Рівненській області наразі вони з'явилися в ліцеях №1, №2 та гімназії №24. Такі нововведення передусім запроваджують заради безпеки дітей у навчальних закладах міста. Проте частина батьків школярів Рівного невдоволені встановленням металодетекторів, зокрема це батьки учнів 24 гімназії.

Журналісти "Рівне Медіа" вирішили дізнатися, із чим це пов'язано, і поспілкувалися з мамою дитини 3-Б класу цієї гімназії

"21 числа (квітня - ред.) ми отримуємо в другій половині дня повідомлення від учителя, що в закладі освіти встановлені рамки металодекторів. На той період школа була розділена на два входи: для старшої школи та для молодшої. У повідомленні було чітко вказано, що всі тепер проходять через центральний вхід, той, який був для старшої школи, тому що встановили металодекторні рамки й усі зобов'язані проходити через них. Відповідно батьки почали обурюватися, бо як це вже встановили, ніхто ще не чув, не знав. Можливо, хтось би навіть прийняв рішення перейти в ту школу,

де немає металодетекторних арок", - розповіла пані Мар'яна, мама дитини 3-Б класу.

Жінка зазначила, що консультувалася з адвокатом, який своєю чергою зауважив, що хвилювання мають підставу.

"Адміністрація може встановлювати якісь обмеження, заходи в закладах освіти, але такі заходи мають бути пропорційними, обґрунтованими, обов'язково погодженими з батьками. Має бути обов'язково локальний акт, чи наказ, чи якесь рішення педради, внутрішнє положення закладу, де чітко буде прописана мета такого впровадження, процедура проходження того впровадження, права дітей і батьків, а також альтернативні варіанти", - розповіла деякі нюанси пані Мар'яна, про які дізналася від адвоката.

Зі слів жінки, директору передали заяви від кожного з батьків про заборону примушувати дітей проходити через метелодетекторні рамки. Окрім того, вони просили знайти альтернативні методи входу до школи. Пані Мар'яна стверджує, що батьки навіть погоджуються на візуальний огляд речей дітей.

Окремо турбує батьків і те, стверджує мама, що немає документів, які стовідсотково свідчать про безпеку цієї процедури саме для здоров'я дитини такої вікової категорії.

Є лише санітарно-гігієнічний висновок.

Спілкувалася жінка й з Управлінням освіти.

"Там нас розуміли й дуже були здивовані, чому в школі не хотіли навіть слухати про альтернативні методи, що їх можна було б організувати. З Управлінням освіти почали домовлятися про альтернативний вхід, учора вони мені тричі телефонували. Я зрозуміла, що все-таки вони домовляться й усе-таки це буде (ред. - альтернативний варіант)", - сказала пані Мар'яна.

інка розповіла, що є батьки, які переводитимуть дітей до школи, де відсутні металодетекторні арки.

Пані Мар'яна не заперечує того, що, можливо, змінить власну думку, коли їй нададуть усі документи з дослідження цієї установки.

Поспілкувалися ми й зі старшою інспекторкою з особливих доручень відділу «Служба освітньої безпеки» управління патрульної поліції в Рівненській області Департаменту патрульної поліції Цісар Анною

Зі слів пані Анни, металодетектори надійшли як гуманітарно-технічна підтримка від міжнародних партнерів, а саме Литви. Вони не є придбаними за коштів платників податків.

Старша інспекторка зауважила, що є постанова Кабінету Міністрів України №1245 "Про реалізацію експериментального проекту щодо посилення безпеки освітнього середовища в закладах загальної середньої освіти в умовах правового режиму воєнного стану".

Ми, переглядаючи положення документу, побачили, що серед комплексу заходів щодо посилення безпеки освітнього середовища в закладах освіти, передбачені законодавством, зокрема й установлення у приміщеннях закладів освіти стаціонарних металодетекторів.

"Серед шкіл вибрали ті, які підходили по певним критеріям. До прикладу, у ліцеї має бути більше 500 дітей, але не надто багато, щоб це не сильно сповільнювало прохідний режим уранці.

Ми про це рішення попередньо переговорили з директорами, з управлінням освіти. Вони дуже позитивно на це відреагували. Далі директори своєю чергою повідомили батьків у групах. Ми ж надали повну інструкцію та в нас є висновок науково-санітарної епідеміологічної експертизи на відповідність санітарному законодавству", - зауважила Анна Цісар.

Старша інспекторка з особливих доручень відділу «Служби освітньої безпеки» додає, що батьки привозять дітей і необґрунтовано, без жодних фактів говорять, що обладнання є шкідливим. Вони думають, що це в якийсь спосіб може погано впливати на дітей і відповідно забороняють їм проходити в школу через металодетектори.

Директор школи своєю чергою, зауважує Анна Цісар, ніяк не перешкоджає тому, щоб діти приходили й реалізовували своє право на освіту.

"У нас є дуже багато випадків як по Україні, так і в Рівному, коли проносять вибухівку в заклад освіти, коли проносять газові балони й розкладні ножики. Саме тому ці заходи - доцільні. Приносили вибухівку в ТЦК, скільки було випадків, коли намагалися пронести вибухівку й до відділків поліції. Так само це можуть бути й заклади освіти. Отож передусім це - для безпеки дітей", - підсумувала Анна Цісар.

У гімназії №24 наголосили що експертний висновок було надано. У ньому не вказано, що металодетектор несе шкоду для дітей.

Окрім того, у закладі освіти повідомила, що нині діти тих батьків, які не впевнені в безпечності металодетектора через нього не проходять. Натомість їх візуально оглядає поліцейська служби освітньої безпеки, яка працює в школі.

У гімназії було розроблено положення про пропускний режим. Після того, як установили арочний металодетектор, у документ унесли зміни, де прописали, що обов'язково тепер і здобувачі освіти, і батьки, і відвідувачі мають проходити через центральний вхід.

У школі обіцяють знайти рішення, яке буде влаштовувати батьків і заклад освіти.

Джерело: Rivne Media