Археологічний музей ХДУ евакуйовано до Івано-Франківська
На факультеті психології, історії та соціології Херсонського державного університету відбулася відкрита лекція професора Олександра Черемісіна «Археологічна експозиція музею історії ХДУ як охоронець археологічних пам’ятків Херсонщини». До заходу в онлайн-форматі долучилися здобувачі освіти та викладачі факультету, а також учні херсонських шкіл, – повідомляє пресцентр ХДУ.
На початку деканеса факультету Ірина Шапошникова зазначила, що лекція присвячена третій річниці релокації Херсонського державного університету до Івано-Франківська.
«Ви дізнаєтеся про те, які експонати нам вдалося зберегти, а згодом вивезти з Херсона вже після окупації, з-під обстрілів», – зазначила Ірина Шапошникова та представила присутнім спікера – доктора історичних наук, професора кафедри історії, археології та методики викладання Херсонського державного університету Олександра Черемісіна.
«Сьогодні у вас буде нагода познайомитися із археологічними скарбами Херсонщини, які були збережені і переміщені до Івано-Франківська. Звісно, цей шлях був достатньо довгим і пройшов декілька етапів. Всі ці матеріали, артефакти були знайдені студентами-істориками Херсонського державного університету, які проходили археологічну практику», – розповів професор.
Він наголосив, що процес професійної підготовки майбутнього історика неможливий без опанування теоретичного курсу “Археологія” та проходження студентами історичних спеціальностей археологічної практики. З 1997 року щорічно під керівництвом викладачів університету здобувачі проходили практику, що набула офіційного статусу археологічної експедиції ХДУ у 2005 р. Ця експедиція займалася вивченням Білозерського поселення (с. Дніпровське Білозерського району Херсонської області). У 2019 році розпочала діяльність археологічна експедиція ХДУ на городищі “Скелька” поблизу с. Олександрівка біля Станіслава.
Подальший процес обробки та зберігання археологічних колекцій поставив питання про необхідність створення у межах факультету Науково-дослідної археологічної лабораторії. Лабораторія існує з 2001 року. Її функціонування створило сприятливі умови, передусім, для забезпечення навчального процесу.
Олександр Черемісін розповів, що у червні 2024 року з Херсона до Івано-Франківська була евакуйована археологічна колекція ХДУ. Цей процес вимагав значних зусиль від науковців та адміністрації університету,
які забезпечили безпечне транспортування експонатів.
«25 лютого в Івано-Франківську були відкриті нові аудиторії ХДУ, де розмістили експозиції евакуйованих археологічної та зоологічної колекцій. Ці експозиції стали доступними для студентів та громадськості, забезпечуючи продовження освітнього процесу та наукової роботи. На базі археологічної експозиції музею історії ХДУ в Івано-Франківську проводяться семінарські заняття, що дозволяє студентам безпосередньо ознайомлюватися з археологічними артефактами та поглиблювати знання з історії України. Релокація археологічного музею ХДУ до Івано-Франківська дозволила зберегти унікальні колекції та забезпечити безперервність освітнього процесу. Університет продовжує свою діяльність на новому місці, адаптуючись до нових умов та забезпечуючи якісну освіту для студентів», – підсумував Олександр Черемісін.
Лекція викликала значний інтерес серед школярів. Після виступу молодь ставила спікеру питання, які стосувалися історії та археології.
Також до заходу долучився археолог-дослідник, колишній керівник музею археології Сергій Нємцев, який нині воює у ЗСУ.
Запис Археологічний музей ХДУ евакуйовано до Івано-Франківська спершу з'явиться на Український південь - новини Херсонщини і України.