На кордоні Пакистану й Індії сталася перестрілка

Індійська армія провела коротку перестрілку з пакистанськими солдатами вздовж їхнього високомілітаризованого кордону в гімалайському регіоні Джамму і Кашмір — це територія на півночі Індії та єдиний регіон країни, де більшість населення мусульмани. Вона є предметом суперечки між Індією і Пакистаном з 1947 року, коли Британська Індія, отримавши незалежність, розділилася на дві держави за релігійною ознакою. Більшість жителів Кашміру — мусульмани, і спочатку передбачалося, що цей регіон відійде до Пакистану, але махараджа (князь) Кашміру індус Харі Сінгх ухвалив увійти до складу Індії, що викликало масове невдоволення населення князівства. У результаті спалахнула перша індо-пакистанська війна.

"Кашмір. Напруга між країнами після розстрілу туристів у курортному місті Пахалгам зростає.

Про це передає AP.

Посадовці індійської армії на умовах анонімності заявили, що пакистанські військові використовували стрілецьку зброю для обстрілу позицій Індії в Кашмірі ввечері 24 квітня. Індійські солдати відповіли. Втрат не було.

З боку Пакистану інцидент не коментували. Раніше Індія й Пакистан звинувачували одне одного в початку прикордонних сутичок у Кашмірі — регіоні,

на який повністю претендують обидві країни.

ООН закликала Індію та Пакистан «виявляти максимальну стриманість і забезпечити, щоб ситуація та розвиток подій, які ми бачили, не погіршувалися далі».

Новий виток конфлікту двох ядерних держав розпочався після того, як озброєні люди вбили 26 туристів поблизу курортного міста Пахалгам у Кашмірі. Індія назвала це «терористичним нападом», який мав «транскордонні» зв’язки, звинувативши Пакистан у підтримці інциденту. Ісламабад заперечує причетність до нападу. Відповідальність за напад взяла невідома група бойовиків «Кашмірський опір».

Через вбивство туристів Нью-Делі призупинило важливу угоду про Річкова система Інду включає три західні річки — Інд, Джелам і Чинаб, і три східні — Сатледж, Біас і Раві. За умовами Індуського водного договору, який діє з 1960 року, Індія отримала виключне право користуватись водами східних річок та їхніх приток до того моменту, поки вони не перетнуть кордон із Пакистаном. Пакистан же отримав повний контроль над водами західних річок, а також одноразову фінансову компенсацію за втрату доступу до частини води зі східних річок.

Окрім цього, обидві країни зобовʼязалися обмінюватися гідрологічними даними і співпрацювати у вирішенні всіх питань, що стосуються використання води.

Договір уклали через побоювання Пакистану, що Індія, контролюючи витоки річки Інд, зможе використати це як важіль тиску — наприклад, перекрити воду під час війни, що могло б призвести до засух і голоду в Пакистані. Тож угода мала стати запобіжником проти подібних ризиків і закріпити водну безпеку обох країн.

"розподіл водних ресурсів з Пакистаном, закрило єдиний наземний прикордонний пункт між країнами, скоротило кількість дипломатичного персоналу і скасувало всі візи, видані громадянам Пакистану.

Тоді Пакистан також скасував візи, видані громадянам Індії, закрив свій повітряний простір для всіх авіакомпаній, що належать або керуються Індією, і призупинив усі види торгівлі з Індією.

Пакистанська влада також попередила, що будь-яка індійська спроба зупинити або перенаправити потік води вважатиметься «актом війни».

Зараз Індія і Пакистан перебувають на межі нового збройного конфлікту, що загрожує «непередбачуваними наслідками»,

кажуть опитані The New York Times експерти. У 2019 році схожий напад уже ставив їх на межу війни, але тоді вони не пішли цим шляхом. Зараз ескалація масштабніша, вважають аналітики.

Що передувалоГімалайський регіон, на який повністю претендують і Індія, і Пакистан, але яким обидві країни фактично керують лише частково, з 1989 року зазнає насильства через збройне повстання проти індійської влади. За цей час загинули десятки тисяч людей, хоча в останні роки рівень насильства знизився.

У 2019 році Індія скасувала особливий статус штату Кашмір, розділивши його на дві керовані з центру території — Джамму і Кашмір та Ладакх. Зміни також дозволили надавати право на проживання людям з інших регіонів, що дало їм можливість працювати та купувати землю в цьому районі.

Уряд штату Джамму і Кашмір, на території якого розташований Пахалгам, цього місяця поінформував місцевий парламент, що за останні два роки майже 84 тисячі громадян Індії, які не є місцевими жителями, отримали дозвіл на проживання в регіоні. Такий крок з боку Індії ще більше загострив відносини з Пакистаном,

який також вважає цей регіон своєю територією. Суперечка спричинила ворожнечу та збройні конфлікти між двома ядерними державами.

Індійські силовики кажуть, що деякі з найбільш масштабних атак бойовиків під час активної фази повстання відбувалися під час візитів високопосадовців з-за кордону — ймовірно, щоб привернути увагу світу до ситуації в Кашмірі.

Напад у вівторок, 22 квітня, стався наступного дня після початку чотириденного візиту до Індії віцепрезидента США Дж. Д. Венса, який переважно мав приватний характер.

«Бабелю» потрібна ваша підтримка

У редакції «Бабеля» працює понад два десятки людей. Це не дуже велика редакція, але й не стартап. Ми оновлюємо сайт, ютуб, телеграм-канал та тікток. Ми свідомо відмовилися від найпростіших способів заробити (наприклад, від реклами онлайн-казино). «Бабель» існує на гранти й донати читачів. Ми хочемо менше покладатися на грантодавців і більше — на вашу підтримку. Так ми зможемо сфокусуватися на зобов’язаннях перед вами: представляти повну й об’єктивну новинну картину дня.

Джерело: Бабель