Росія відмовилася видати Башара Асада новій владі Сирії. Попри це країна шукає дружби з Москвою

Росія відмовилася видати експрезидента Сирії Башара Асада за запитом нової влади країни.

Про це сказав президент Сирії Більш відомий як Мухаммад аль Джулані.

"Ахмад аль Шараа в інтервʼю американській газеті The New York Times.

У січні 2025 року сирійські посадовці звернулися до Кремля з проханням видати Асада як умову збереження військової присутності в Сирії, але російська влада відмовила, сказав аль Шараа. Його заява стала першим публічним визнанням російської відмови, зазначає газета.

Однак, незважаючи на це, сирійська влада відкрита для переговорів про майбутню співпрацю з Москвою. Аль Шараа каже, що Дамаск має «брати до уваги сирійські інтереси», повʼязані зі співпрацею з Росією.

«Росія — постійний член Ради Безпеки ООН. Зброя Сирії повністю російська. І є багато угод про постачання продовольства та енергетики, на які Сирія спирається вже багато років», — каже новий президент Сирії.

Президент Сирії припустив, що його країні може знову знадобитися підтримка Росії. За його словами, вони «досі не отримували пропозицій від інших країн щодо заміни сирійської зброї»,

яка здебільшого виробляється в Росії.

Водночас він каже, що нова влада Сирії анулювала угоди про військову присутність з іншими країнами, підписані за часів Асада, і перебуває «в процесі розробки нових угод».

«Будь-які нові угоди повинні гарантувати незалежність Сирії, стабільність її безпеки і те, що присутність будь-якої країни не створює загрози або небезпеки для інших країн через сирійську територію», — сказав аль Шараа.

NYT вважає, що таким чином він показав відкритість до закупівель додаткової зброї з Росії та інших країн.

Читайте також:

  • «Повстанці боролися з деспотом, але й самі не ліберальні демократи». Експерт «Арабської ініціативи реформ» — про Сирію, яка застигла у вакуумі
  • Він був ісламським терористом, але відрікся від минулого, щоб повалити диктатуру Асадів та очолити владу в багатоетнічній Сирії. Знайомтесь, лідер сирійських повстанців Мухаммад аль Джулані
Повалення режиму Асада в Сирії8 грудня 2024 року сирійська опозиція увійшла в столицю Сирії Дамаск і повалила режим президента Башара Асада — він був при владі 24 роки. Сам Асад утік до Москви.

Сирійські повстанці сформували перехідний уряд — його очолив Мухаммед Башир, який керував «Урядом порятунку» — політичною структурою, створеною 2017 року на територіях, що були під контролем сирійської опозиції, насамперед у провінції Ідліб.

Очільник повстанського угруповання «Хаят Тахрір аш-Шам» (ХТШ) Ахмад аль Шараа став новим президентом Сирії у січні 2025 року. Він неодноразово наголошував, що країна виснажена війною і не є загрозою ані для сусідів, ані для Заходу. Він закликає зняти з Сирії міжнародні санкції, оскільки їх запроваджували проти режиму Башара Асада, який уже повалили.

  • Військові бази РФ у Сирії — це військово-морський порт у Тартусі та аеродром у Хмеймімі. Завдяки ним Москва впливала на Близький Схід і Африку. Втрата цих обʼєктів стане її стратегічною невдачею, адже Росія продовжує ескалацію зі США та їхніми європейськими союзниками. Крім того, військово-морський порт у Тартусі — єдиний порт Росії в Середземному морі, а Хмеймім є головною базою постачання для діяльності Кремля в багатьох частинах Африки. Між Росією і Сирією тривають перемовини для того, щоб залишити російську військову присутність у країні.

Джерело: Бабель