Детективи НАБУ заховали мільйони в криптовалюті

Як викривачі корупції перетворюються на її ймовірних носіїв Криптовалюта стала справжньою знахідкою для колумбійських наркокартелів, також для українських чиновників, депутатів та, як не дивно, – антикорупціонерів. Примітно, що в Україні зухвало та нахабно ховають статки ті, хто має з цим боротися – детективи НАБУ. Так, дві третини їхніх декларацій, в яких зазначено "крипту", містять очевидно недостовірні дані. За офіційними даними, 2023 року в Україні 1834 посадовці задекларували криптовалюту, тоді як роком раніше – близько 1400. Дані за 2024 рік фактично не змінилися – кількість любителів криптовалюти серед антикорупційого блоку залишається високою. Загалом "втеча" чиновників, депутатів та навіть детективів НАБУ в крипту пояснюється просто: ця валюта не має визначеного правового статусу в Україні, її оподаткування також не визначено на законодавчому рівні. Тому будь-які "мутні" гроші, які ті ж співробітники НАБУ змогли "заробити", камуфлюються у криптовалюті. Динаміка переходу у крипту серед тих, хто має ловити корупціонерів, лякає. Біткоїни, ефіри і т.

д. на криптогаманцях детективів Бюро стали настільки популярним інструментом, що керівництво НАБУ, чий попередній директор офіційно визнавався корупціонером, зараз усіма силами намагається уникнути скандалу. Декларації детективів НАБУ Результати дослідження декларацій детективів НАБУ, які в середньому заробляють від 100 тис. грн на місяць, шокують. Всього ми знайшли 23 декларації "набушників" за 2023/24 роки, які містять згадки про криптовалюту. У 15 (!) були зазначені недостовірні дані, а ще у двох – приховані адреси криптогаманців, через що їх неможливо перевірити. Тобто понад 2/3 декларацій детективів НАБУ містять недостовірні або фейкові дані про криптовалюту! І лише декілька детективів Бюро надали достовірну інформацію. Корупційні ризики криптовалют Найбільший корупційний ризик крипти – вона значно коливається в ціні. Наприклад, біткоїн, зріс з першої зафіксованої ціни 0,003 долара у 2009 році до понад 100 тис. доларів в січні цього року. Це якраз і робить криптовалюти привабливими для фейкового декларування посадовцями: у разі чого, на їхнє подорожчання можна списати незаконні (читай – корупційні)

доходи. Циркуляція крипти з заведенням та виводом мільйонів на гаманці детективів свідчить про можливу схему легалізації корупційних грошей. Схема може бути, наприклад, наступною: детективу дають хабар. Відповідна сума "зараховується" на гаманець, а потім "виводиться" з нього як готівка. Звісно, що сума на гаманці проганяється суто технічно, а за рахунок постійних коливань курсу крипти "набушник" завжди може пояснити, що ці мільйони – це його скромна зарплата, яку він вклав в крипту і вивів, коли та злетіла до небес. Не підкопаєшся. Єдине, що видає махінаторів – мільйони іноді вказуються у фейкових криптогаманцях. Цих гаманців в реальності не існує. А мільйони дуже навіть реальні. Загалом, експерти виокремлюють "відмивання доходів, отриманих злочинним шляхом з використанням цифрової валюти" як один з трьох основних секторів криптозлочинності. Два інших – незаконний збут психоактивних речовин та незаконне заволодіння самою криптовалютою. Проте не слід забувати, що анонімність не означає повну невидимість – криптовалюти завжди залишають публічний слід. І є ціла низка сервісів,

які дозволяють перевірити задекларовані дані. Самі ж декларації українських посадовців знаходяться у відкритому доступі, що дає можливість їх переглядати будь-кому. Найяскравіші порушники антикорупційного законодавства у НАБУ На першому місці нашого імпровізованого антирейтингу – доларовий мільйонер по дружині (згідно з декларацією) старший детектив – заступник керівника Другого відділу детективів Третього підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Риковцев Олександр Сергійович. Проаналізувавши декларації родини Олексанра Риковцева за період з 2015 року, особливу увагу привертає придбана у 2016 році криптовалюта Bitcoin (зазначено, що перебуває у власності дружини). Риковцев зазначив, що з 31.07.2016 по 15.09.2016 Лазурко-Риковцева Ірина Євгенівна придбала 12,49953252 BTC (на 1 січня 2025 року їхня вартість становила 1 169 929,5USD), які розміщені на гаманці Ledger Nano S (публічна адреса): 3PLEF43Xg4ZznAdfiG229fJVhpFgi127b9. Однак, згідно із сервісами відстеження транзакцій в мережі Bitcoin, з цим крипто гаманцем не здійснювалось жодних операцій.

Більше того, він не реєструвався у мережі Bitcoin. З решти гаманців BTC, зазначених у декларації за 2023 рік, також не здійснювалось жодних операцій. І хоча Риковцев вже офіційно не працює у НАБУ, схоже, що саме він навчив інших операціям з "криптою" для легалізації сумнівних статків. На другому місці нашого антирейтингу – старший детектив Браверман Станіслав Олександрович, який нещодавно став героєм скандальних хронік через інтимні відносини з ключовим свідком в одній зі справ, яку він веде. Талановита людина – талановита в усьому (с). Згідно з декларацією, Браверман придбав крипти на суму 1 386 132 грн, а продав – на 1 323 782 грн. Що цікаво, було дві купівлі та два продажі. І щоразу це відбувалося в один день – спочатку купівля, потім продаж. Дуже схоже на легалізацію корупційних коштів: до гаманця спочатку ніби завели кошти (ніхто не може простежити), а потім вивели – на картку, наприклад. Отак "нізвідки" з’явився понад мільйон гривень. Відповідним органам є про що спитати старшого детектива. Окрім того, Браверман протягом року купив цінних паперів на понад 1 млн 270 тис.

грн. Тобто людина із зарплатнею держслужбовця не моргнувши оком накупила віртуальних активів на 2,5 млн грн. Як мінімум дивно. На третьому місці – старший детектив Мойсеєв Олександр Сергійович, який задекларував купівлю крипти на суму 820 000 грн в один день, а наступного – її продаж на 756 792 грн. Як і у Бравермана, скидається на легалізацію коштів. Кому чи від кого та за що вони отримані – мають з’ясувати правоохоронці та НАЗК. І ще один збіг з першою позицією антирейтингу: Мойсеєв придбав цінних паперів на 2,2 млн грн. Це за тієї ж зарплати держслужбовця, що й в Бравермана. Загалом, про "мутність" віртуальних активів Бравермана та Мойсеєва свідчить швидкість придбання та продажу ними крипти. А головне, у них обох – всупереч вимогам НАЗК – відсутні дані про адреси криптогаманців. Що характерно, у 2022 році жодних криптоактивів у старших детективів Бравермана та Мойсеєва не було. На четвертому місці – детектив Осадчий Богдан Валерійович. Він задекларував криптовалюти на суму 933 640 грн. Роком раніше в його декларації фігурувала криптовалюта на 396 770 грн.

Майже у 2,5 раза зросли криптостатки за рік – "на папері". Це була б гарна казка, якби не фейковість більшості адрес криптогаманців. Тобто детектив з року у рік штучно збільшує свої статки у криптовалюті. Не інакше, як для того, щоб завжди була можливість пояснити великі видатки з незадекларованих коштів. На пʼятому місці – детектив Данилюк В’ячеслав Васильович: він задекларував 517 708 грн у крипті. Тільки всі зазначені гаманці, згідно з аналізом – фейкові. У 2022 році його декларація містила згадку про криптовалюту на суму 232 460 грн. Знову зростання і знову – сумнівне. На шостому місці старший детектив Слоневський Маркіян Миколайович. Він задекларував 73 450 грн крипти у фейкових гаманцях. Хоча йдеться й про відносно невелику суму, але цікавим є інше: раніше журналісти знаходили у Слоневського в деклараціях посилання на… депозитні адреси, які могли використовуватися для пожертвувань та шахрайства. Іншими словами, для можливого переказування на них коштів сторонніми особами. Зрозуміло, що законність "послуг", за які перераховували гроші, – сумнівна. Ще одним фактом,

який виявили журналісти, є нібито російський слід в історії Слоневського. Останні три роки йому повертав борг з відсотками такий собі Владислав Іскендеров (37850 грн., 139000 грн. та 164650 грн.). Цей Іскендеров за російськими реєстраційними базами був єдиним власником підприємства "ОНИКС ГРУПП" країни-агресора, яке з 2014 року працює у Бєлгороді і виконує держзамовлення. За дивним збігом обставин, через чотири дні після появи повідомлення про корупцію детектива НАБУ, його російський партнер раптово ухвалив рішення про припинення свого підприємства та виключення юридичної особи з державних реєстрів. Загалом, поза нашим антирейтингом опинилося ще більше десятка детективів, в яких задекларовано менш значні суми на фейкових гаманцях. Таке враження, що їхня криптовалюта чекає на своє стрімке зростання в майбутньому. Теоретично, НАЗК має уважно перевірити усіх детективів, без винятків, та відреагувати на наявність ознак адміністративних чи кримінальних правопорушень та повідомити громадськість. А не поводитись, як раніше. Наразі складається враження, що НАБУ ніби під якоюсь парасолькою невидимості.

А починаєш копати – запитань до детективів не менше, ніж до чиновників, яким вони мають займатися. Висновки Судячи з декларацій детективів, можна припустити, що НАБУ, яке створювалось для захисту держави від корупціонерів, співробітники цього органу самі почали займатися махінаціями, приховуючи у криптогаманцях мільйони грошей невідомого походження. Детективи, ймовірно, використовують поширену схему: фіктивно показують крипту на гаманцях, яка з часом зростає у вартості і допомагає таким чином "легалізувати" незаконні доходи. У підсумку, на руках в них лежать мільйони, а в деклараціях світяться красиві цифри у вигляді крипти. Ну, або, як варіант, колективно захворіли на неграмотність і не можуть правильно записати гаманці (lol). Що ж вони тоді розслідувати можуть? Цей та низка інших скандалів протягом останніх місяців остаточно дискредитували Бюро як структуру боротьби з корупцією. Мало того, що НАБУ вже не здатне з нею боротися – воно виглядає як структура, що поволі стає її невід’ємним учасником. Юридична спільнота вже зреагувала на деградацію НАБУ. Відомі юристи прямим текстом закликають до його ліквідації через шкідливість. Вони впевнені, що все це вже очевидно та приховати неможливо. Всі, хто причетні до так званої боротьби з корупцією, а фактично знищення незалежності України, понесуть покарання. Якщо найближчим часом не навести лад у Бюро – його існування нестиме загрозу державі, а необхідність ліквідації стане незворотною, вважають юристи. Джерело: ukranews.com