WSJ: Адміністрація Трампа запропонувала Києву визнати Крим російським і відмовитися від НАТО

Адміністрація Дональда Трампа передала українській стороні пропозиції щодо врегулювання війни, серед яких - визнання Криму частиною Росії і відмова України від вступу в НАТО.

Про це повідомляє The Wall Street Journal з посиланням на джерела в західних дипломатичних колах. Пише "Українська правда".

За даними видання, документ із "низкою далекосяжних ідей" був представлений високопоставленими представниками Трампа українській делегації в Парижі 17 квітня. Того самого дня пропозиції було обговорено і з європейськими чиновниками на зустрічі за участю представників Франції, Німеччини та Великої Британії.

WSJ зазначає, що США очікують на офіційну відповідь Києва найближчими днями - імовірно, на зустрічі за участю американських, українських та європейських представників у Лондоні 21 квітня. У разі досягнення базової згоди між сторонами, пропозиції можуть бути направлені на розгляд Москві.

Серед ключових пунктів:

- Визнання Вашингтоном анексії Криму Росією 2014 року, що стало б радикальним відходом від політики попередніх американських адміністрацій;

- Відмова України від членства в НАТО;

- Перетворення території навколо Запорізької АЕС на нейтральну зону, можливо під міжнародним або американським контролем;

- Ідея використання ЗАЕС як джерела електроенергії як для підконтрольних Києву територій, так і для окупованих Росією регіонів.

Також повідомляється, що під час березневої розмови з Володимиром Зеленським Дональд Трамп обговорював питання можливого придбання американськими компаніями українських електростанцій, включно з атомними, під приводом забезпечення їхньої безпеки.

Незважаючи на конфіденційний характер документа, дипломатичне джерело в Держдепартаменті США заявило WSJ, що йдеться не про жорсткий ультиматум, а про "список варіантів" для обговорення та отримання зворотного зв'язку від української сторони. Однак тиск на Київ посилюється: держсекретар Марко Рубіо в п'ятницю, 18 квітня, дав зрозуміти, що адміністрація може згорнути переговорний процес, якщо найближчими тижнями не буде досягнуто реального прогресу.

Окреме занепокоєння викликає те, що визнання Криму російським поставило б під сумнів багаторічну політику США, включно із заявою Майка Помпео 2018 року, в якій анексія півострова Росією називалася порушенням основоположного принципу міжнародного права.

Контекст переговорів також охоплює нещодавню зустріч Стіва Віткоффа - спецпосланця Трампа - з Володимиром Путіним у Санкт-Петербурзі, яка тривала понад чотири години, де, за даними російських ЗМІ, обговорювався шлях до врегулювання конфлікту.

Раніше New York Post повідомляв, що в Лондоні може бути ухвалене попереднє рішення про припинення вогню вже з 21 квітня - якщо сторони зуміють знайти точки дотику. Однак, як підкреслює WSJ, українська сторона, як і раніше, не готова йти на поступки, які передбачають визнання будь-яких територіальних втрат.

Джерела: Соцпортал +1 схожа