На Одещині можуть закрити сім шкіл
Сім малокомплектних закладів середньої освіти закриють або реорганізують з 1 вересня 2025 року в Одеській області. Це пов’язано з тим, що за ухвалою Кабміну, держава припиняє фінансування заробітної плати вчителів шкіл, в яких навчається менше ніж 45 учнів. У 2026 році — ця планка підніметься до 60 школярів.
Про це повідомляє Українська Служба Інформації з посиланням на Education.ua.
Загалом по країні під ліквідацію можуть потрапити щонайменше 403 малокомплектні школи, а це, своєю чергою, призведе до ще більшого розриву між міською та сільською освітою, зауважено у дослідженні.
На думку ж посадовців, це рішення допоможе оптимізувати мережу шкіл, підвищити рівень знань учнів та ефективність витрат на освіту.
Виняток Кабмін зробив лише для початкових шкіл, які продовжать отримувати кошти незалежно від кількості дітей.
Згідно з даними Міністерства освіти, вартість навчання одного учня у селі значно перевищує витрати на міського школяра. У середньому це число становить 30,4 тисячі гривень на рік, тоді як у місті — 24,4 тисячі. У деяких селах цей показник сягає понад 51 тисячу гривень.
МОН вважає такі витрати невиправданими, оскільки за підсумками національного мультипредметного тесту, який відображає рівень підготовки випускників до вступу до університетів, результати навчання дітей із сільської місцевості нижчі за показники міських школярів.
Реорганізація для малокомплектних закладів означатиме, що або у них залишиться тільки початкова школа, або що вони перетворяться на філії опорних закладів освіти.
Найбільше шкіл постраждає у Львівській, Черкаській, Сумській, Тернопільській та Хмельницькій областях.
Рішення про закриття або реорганізацію кожної конкретної школи ухвалюватиме не Міносвіти, а місцева влада.
Згідно з тією ж постановою уряду, з 1 вересня 2026 року освітню субвенцію більше не отримуватимуть заклади, у яких навчається менше ніж 60 учнів.
Школярам, які полишаться старого місця навчання, обіцяють перевезення до опорних освітніх закладів. А вчителям, ймовірно, доведеться шукати або іншу школу або взагалі змінювати профіль, резюмує дослідження.