У Львові відбулась виставка картин одеського митця
У рамках творчого фестивалю Lviv Gallery Weekend відбулась виставка одеського митця Стаса Жалобнюка, яка називається "Ponuts Euxinus".
Про це пише Четверта студія.
Збірка картин присвячена Чорному морю та загиблому воїну Дмитру Пащуку, який заснував арт-галерею "Світло". Він брав участь у боях на Херсонському напрямку, захищав український суверенітет у боротьбі проти російського агресора й героїчно загинув.
Картини, представлені на виставці резонують з його життєвим досвідом, ідентичністю та любов'ю до моря. Виставка "Ponuts Euxinus" у просторі "Світло" припала на другі роковини його смерті.
Ponuts Euxinus - з грецької означає "Море гостинне". Ця назва свідчить про одеський колорит - життєрадісний, щирий та відкритий для гостей.
Як зазначає кураторка арт-простору Олена Поліщук, художник змальовує категоричний перехід "моря гостинного" у море негостинне до ворогів, що вирішили зазіхнути на наші землі. Відтепер чорноморська земля має захищатись, озброюватись та чинити опір небажаним "гостям".
Творчі об'єкти Стаса Жалобнюка символізують родючість української землі,
багатство культурного надбання та тепло морського краю. Зокрема художник звертає увагу глядача на такі гостро-соціальні явища як пригноблення українського народу - Голодомор та війну. Намальований хліб засвідчує вдачу одеського чорнозему - родючість, чорний випалений образ - незнання про власне коріння, яке "випалив" Голодомор. Також присутні численні полотна з прямим посилом на військові дії, їх - значна частина.
Картини автора не мають назв та пронизані глибоким сенсом.
До прикладу, образ прицілу - це постійна фізична та психологічна загроза. Фактор, через який одеські мирні пейзажі, сімейний відпочинок та довоєнне життя стає минулим. Натомість з'являються образи болю та втрати, туги за несправедливо втраченим.
Також митець стурбований понівеченими бароковими ангелами в Одесі, що зазнали шкоди внаслідок агресивного демонтажу. Декілька років тому, як зазначила кураторка виставки, Стас Жалобнюк натрапив на збитих з фасаду ангелів. Опісля падіння вони частково пошкодились, набули химерного вигляду, що й надихнуло митця зобразити їх у неприродному вигляді - страшно-сумному. Вони також зображені на полотнах як нагадування про агресивний акт демонтажу, який присутній в Одесі. Про людську байдужість та безвідповідальність до нашого культурного спадку.
Ці та багато інших витворів мистецтва можна побачити наживо у арт-просторі "Світло" до 30 квітня. Вхід безкоштовний.