У Львові перепоховали останки з колишнього марсового поля
Зокрема, серед віднайдених останків 27 належали солдатам Першої світової війни. Їх перепоховали поруч - на полі №84 Личаківського цвинтаря, біля існуючого поховання військових Австро-Угорської монархії.
Останки 1753 військовослужбовців радянської армії та післявоєнного періоду перенесли на Голосківський цвинтар.
Окрім того, під час ексгумації було виявлено останки 24 солдатів Вермахту. Їх передали ПП «Гарант» для перепоховання на німецькому військовому цвинтарі у с. Потеличі, що на Львівщині.
Зауважимо, роботи з дослідження та ексгумації на Личаківському військовому цвинтарі відбувалися на підставі всіх необхідних дозволів та погоджень від Міністерства культури України та органів місцевого самоврядування.
Питання радянських захоронень у місті стояло давно. Війна пришвидшила процес.
У міжвоєнні роки поховання часів Першої світової війни з цієї частини території переносили і робили це недобросовісно: радянська влада «заїхала» тракторами на місце поховань воїнів Першої світової війни, все знищила і почала проводити поховання поверх.
Львів зробив, все що від нього залежить,
щоб на цьому місці було поле Слави лише наших Героїв і памʼять була лише про них.
Активно працюємо з командою проектантів і родинами Героїв над кінцевою версією Майбутнього меморіалу. Львів вкотре покаже достойний приклад як памʼятати і шанувати своїх», - зазначив керуючий справами виконавчого комітету Львівської міської ради Євген Бойко.
Виконували ексгумацію працівники Меморіально-пошукового центру «Доля». Ексгумацію проводили поетапно - розпочали її у березні 2023 року та закінчили на початку 2025 року.
«Роботи з дослідження та ексгумації тривали в 4 етапи. Це був надзвичайно великий і складний об’єкт. Як бачимо, інформація, про те, що там може бути поховано 3400 людей, а саме стільки імен та прізвищ було викарбувано на плитах центральної алеї, не підтвердилася. Знайдено 1804 останки.
А найбільш шокуючою для нас знахідкою стали закопані в землю надгробки часів Другої світової війни. Відповідно до архівних фотографій, такі надгробки були на всій цій території. І, очевидно, коли в 70-х роках там створювали радянський меморіал, ніхто не думав, щоб належним чином увічнити пам’ять загиблих.
Частину надгробків кудись вивезли, а частину – просто закопали в землю. Загалом, дослідження показали, що під час будівництва цього меморіалу в криптах перепоховали лише 268 останків. Решту людей ніхто не перепоховав належним чином, вони просто стали безіменними. Зокрема поховання, які йшли під центральною алеєю, під час будівництва меморіалу просто залили бетоном, і впродовж кількох десятків років по цих похованнях ходили люди. І це зробила радянська влада.
Тож дослідження на колишньому марсовому полі показали: ні радянський союз, ні росія абсолютно не піклуються про своїх військових», - зазначив Святослав Шеремета.
Зазначимо, раніше на цій на території було кладовище часів Першої світової війни. Там були поховані військовослужбовці різних армій, що брали участь у бойових діях того часу на наших теренах (армії Австро-Угорської монархії, німецької кайзерівської армії, турецької армії, російської імператорської армії). Окрім цього, радянська влада проводила своє, «додаткове» поховання, коли прийшла до Львова.
Зараз поле №86А Личаківського цвинтаря слугує місцем поховань новітніх українських захисників. Невдовзі тут збудують Меморіальний комплекс Героїв України. Також у Львові проведуть дослідження та ексгумацію радянських поховань на території Пагорба Слави.