Первинний чи вторинний ринок житла: які квартири купують українці у 2025 році

Більшість українців при виборі житлана первинному чи вторинному ринку керуються не тільки фінансовими можливостями, але й оцінкою ризиків.

Згідно з результатами опитування OLX Нерухомість, 61% опитаних розглядали або розглядають житло для купівлі як на первинному, так і на вторинному ринку, лише 14% розглядають для купівлі житла на "первинці" у той час, як 24% — лише вторинний ринок.

Купівля квартири на первинному ринку: переваги та ризикиВ умовах економічної невизначеності, як свідчать дані дослідження, для українців стала важливою можливість зекономити кошти на початкових етапах (31%) і оформити "єОселю" (25%). Окрім того, житло від забудовників приваблює українців такими перевагами:

  • автономність (опалення, резервне живлення) (53%),
  • сучасне планування (51%),
  • розвинена інфраструктура, зокрема наявність парковок та дитмайданчиків (45%),
  • нові матеріали та технології будівництва (44%).
Проте первинний ринок нерухомості має і суттєві недоліки: 69% бояться ризиків незавершення будівництва, а 61% — затримок здачі об’єктів. Висока вартість (42%) витрати на ремонт,

меблі (38%), необхідність очікування будівництва та ремонту (42%) та віддаленість новобудов від центру міста (21%) також є суттєвими недоліками первинного ринку житла.

Вторинний ринок житла: плюси і мінусиКвартира на вторинному ринку дає можливість негайного заселення — 68% респондентів вважають це ключовою перевагою. Можливість оцінити реальний стан об’єкта (57%), сформована інфраструктура (51%), шанс поторгуватися (50%) та ширший вибір районів (34%) також відзначаються як переваги при виборі вторинки. О

питані часто згадують нижчу ціну як вирішальний фактор, особливо для тих, хто не може дозволити собі новобудову чи чекати завершення будівництва.

Однак цей ринок має і значні недоліки та ризики:

  • зношеність будівель і комунікацій (75%),
  • застаріле планування (49%),
  • не сучасний ремонт та архітектурні рішення (49%),
  • відсутність автономного опалення (40%)
  • відсутність парковок (29%).
Забудовникам варто зосередитися на гарантіях завершення проєктів, а покупцям ретельніше перевіряти документи як при купівлі житла в новобудовах, так і при угодах на вторинному ринку.

Хто шукає квартиру під час війни: портрет покупцяНайактивнішими у питанні купівлі житла, за даними опитування, виявилися українці віком 31-41 (30% респондентів), за ними йде категорія 42-52 років (26%) та молодь 18-30 років (25%). Більшість опитаних — 69% — мають дохід до 30 000 грн на місяць.

Водночас 37% живуть у власних квартирах, а 32% орендують житло 62% опитаних планують або розглядають можливість купівлі житла у найближчі 5 років, а 6% — планують орендувати.

Щодо типу житла, безумовним лідером є квартира (62% відповідей), трохи менше половини (48%) розглядають приватний будинок. На купівлю власного житла 44% опитаних планують витратити до $30 000, 35% до $60 000. При цьому 52% розглядають лише варіанти нового житлового фонду (від 2011 року), решта варіанти житлового фонду від 1991 до 2010 рр..

Як повідомляло раніше Delo.ua, як свідчить аналітика M4U, після війни багатьом людям в Україні житла не вистачить.

Джерела: Дело +1 схожа