Втрачений кінематограф повертається: у Києві знайшли плівки «Трипільської трагедії»

У Києві виявили рідкісні оригінальні плівкові копії українських німих фільмів 1920–30-х років, які вважалися втраченими. Унікальні стрічки знайшли студенти КНУТКіТ імені Карпенка-Карого – Володимир Прилуцький і Алік Дарман. Фільми вже передано до «Довженко-Центру».

Джерело: village.com.ua

Йдеться про «Трипільську трагедію» (1926) режисера Олександра Анощенка та «Секрет рапіду» (1930) Павла Долини. Раніше вважалося, що обидві стрічки зберігаються лише в російському Госфільмофонді, однак виявилося, що контратипи – негативні копії, з яких створюються прокатні варіанти, – зберігалися у студентському архіві Цеху обробки плівки (ЦОП) при університеті.

Володимир Прилуцький, один із авторів відкриття, досліджував ЦОП у межах своєї магістерської роботи. Саму передачу плівок зробили публічно – захід відбувся за участі викладачів, студентів і представників «Довженко-Центру». Серед гостей були кінознавець Володимир Войтенко та режисер Олексій Радинський.

Фільм «Трипільська трагедія», створений на Ялтинській кінофабриці ВУФКУ, розповідає про події 1919 року, коли повстанці отамана Зеленого розгромили більшовицький загін на Київщині. Незважаючи на ідеологічну подачу, стрічка виконана в пригодницькому жанрі з масштабними батальними сценами. У 1928-му фільм розкритикували за надмірну жорстокість, а його сценариста Григорія Епіка пізніше репресували.

«Секрет рапіду» – перший знайдений в Україні фільм Павла Долини, який знімали в Києві, Харкові та Горлівці. Стрічка розповідає про робітника, який приховує технологію обробки сталі, але зрештою проходить товариський суд. Це класичний приклад радянського соціального кінематографа з виробничою драмою.

У «Довженко-Центрі» планують оцифрувати обидва фільми. Нові знахідки можуть стати частиною колекцій на онлайн-платформі інституції, яка презентує рідкісні стрічки, раніше доступні лише на фестивалях і спецпоказах.