Мати заявила про неналежне ставлення до її сина з аутизмом у Печеніжинському ліцеї

З її слів, дирекція закладу провела опитування із запитанням: "В якій школі краще б навчатися дітям-інвалідам?" Також уникала діалогу про навчання у ліцеї її сина. Жінка каже, що відчувала тиск і від батьків його однокласників.
Що кажуть про ситуацію, що склалася в Печеніжинському ліцеї, освітяни, батьки учнів та поліцейські — у матеріалі Суспільного.
"У якій школі краще б навчатися дітям-інвалідам?"
Жителька Печеніжина Ганна Сметанюк — мама дитини з розладом аутистичного спектра. Жінка розповідає, що у лютому 2025 року її син Назар почав погано спати та робити на собі рани. Тоді хлопчик навчався у другому класі Печеніжинського ліцею, що у Коломийському районі.
"Так дряпав собі, що текла кров. Він це робив під партою, ховався, а вдома — навіть під ковдрою. Я питаю: "Назаре, чому ти це робиш?" Він не відповідав. У школі, коли його забирали, то син кілька разів так казав: "Мамо, я тримався, не плакав". Якось я дзвоню, він підіймає слухавку, і чую, як учителька Галина Олексіївна каже: "Не будете мене слухати — підете в інтернат". Забираю дитину, кажу: "Галино Олексіївно, так не можна з дітьми говорити. Лякати дітей інтернатом". А вона говорить: "Що я зроблю? Вони мене не слухаються", — переповідає Ганна Сметанюк.

Ганна Сметанюк із сином Назаром.

Суспільне Івано-Франківськ

Жінка продовжує: у місцевому магазині їй сказали, що Назара під час перерви у ліцеї на телефон знімали семикласники. З її слів, аби більше дізнатися про те, що відбувається у школі, розпитувала однокласників свого сина, бо від вчителів мало що могла довідатися.
"Вони приховали. Ще й сказали, дуже врізалася в голову ця фраза: "Пані Ганно, не накручуйте себе". Виявляється, вчителька так говорила всім дітям: що б не відбувалося в класі, вдома батькам розповідати не можна", — каже Ганна Сметанюк.
За її словами, під час тижня інклюзивної освіти в ліцеї проводили опитування щодо дітей з особливими освітніми потребами. В анкеті було написано "діти-інваліди". На прохання Ганни Сметанюк показати опитування дирекція їй відмовила. Перелік запитань у тій анкеті жінка таки побачила, коли перевіряла зошити сина.
"Анкета мені випала із зошита. Там були такі запитання:

як ти ставишся до дітей-інвалідів?

а) добре; б) байдуже; в) мені їх шкода;

у якій школі краще б навчатися дітям-інвалідам?

а) спеціальній; б) загальноосвітній; в) вдома.
Скажіть, діти у другому класі мають відповідати на такі запитання? Вони ще добре читати не вміють, що казати про інше", — говорить Ганна Сметанюк.
Жінка додає: син їй не розповідає про те, що робить у школі. Вона чує тільки, як він ділиться своїми думками з домашньою морською свинкою: "Він малює біля неї, каже: "Морська свиночко, я б тебе взяв до школи, але ти на парту накакаєш, а вчителька буде так боляче тягнути за руку. Так болить, морська свиночко". І показує: "То ти будеш плакати". Мені стало так моторошно, питаю: "Назаре, тобі боляче в школі?" Відповідає: "Ні. Ні. Все добре".
Що кажуть у школі
Асистентка вчителя Печеніжинського ліцею Уляна Тилова, яка допомагала Назару Сметанюку навчатися, каже, що він любив гратися з дітьми, мав успіхи з англійської мови. З її слів, коли хлопчика знімали на відео, її не було поруч, але, дізнавшись про це, вона повідомила дирекцію. Більше, говорить Уляна Тилова, подібних випадків не повторювалося.
"Назар влився в учнівський колектив. Діти його нормально сприйняли. Він дуже любив бігати, гратися. Мама постійно наголошувала, що хоче, аби дитина більше спілкувалася з дітьми. Мене, наприклад, дуже здивувало те, що мати таке поширила у Facebook. Мені було боляче й прикро, бо в нас із нею були досить гарні стосунки", — говорить Уляна Тилова.

Печеніжинський ліцей.

Суспільне Івано-Франківськ

Заступниця директора з виховної роботи Печеніжинського ліцею Оксана Боднаренко каже: після інциденту зі зйомками семикласникам пояснили, що так робити не можна. Вони видалили відео одразу після того, як його відзняли. Потім попросили вибачення у Назара. З її слів, анкети для опитування учнів молодшої школи під час тижня інклюзивної освіти склала заступниця директора з навчально-виховної роботи.
"Класний керівник і заступник директора з навчально-виховної роботи початкової школи отримали адміністративні покарання. Назарій Сметанюк під час анкетування не був присутній. Ситуація двозначна. З боку мами Назара — неправдиві факти, що нам дуже неприємно, бо це — репутація колег, ліцею", — каже Оксана Боднаренко.
Класна керівниця Назарія Сметанюка говорити із кореспонденткою Суспільного відмовилася.
Позиція батьків однокласників хлопчика
Ганна Сметанюк розповідає, що під час батьківських зборів почула образи від інших матерів, зокрема те, що її дитина "незручна".
Натомість мама однокласника Назара Ганна Луцак говорить, що готувала свого сина до того, що він навчатиметься з дітьми з особливими освітніми потребами.
"Ми навпаки прийняли цю дитину у свій колектив. Кожен з нас вдома попереджав свою дитину, яка раніше йшла до школи: "Дивіться, бо у вас є Назарчик, він — з особливими потребами. Не звертайте увагу, не дивіться. Там Назарчик ударив, там Назарчик полоскотав, укусив. Нічого, ми мусимо так жити, бо це — особлива дитина", — розповідає Ганна Луцак.
Ще одна мати Наталія Юрійчук говорить, що Ганна Сметанюк допитувала її дитину без її відома. Також, каже жінка, їй не подобається те, що мама Назара зривала навчальний процес, бо приводила й забирала дитину під час уроку.
"Вона, як мама особливої дитини, хоче найбільшої поваги до свого сина. Проте мою дитину в туалеті допитувала, в ігровій формі запросила і каже: "Покажи, будь ласка, як світло увімкнути, як воду спустити". А ще запитувала: "Галина Олексіївна нічого поганого не каже про Назарчика? А ви як ставитеся до Назарчика?" — розповідає Наталія Юрійчук.
Заява до поліції й нова школа
Мати Назара Ганна Сметанюк каже, що вирішила оприлюднити ситуацію, що склалася з її сином у Печеніжинському ліцеї, не лише через допис у Facebook. Також вона звернулася із заявами до поліції та управління Державної служби якості освіти в Івано-Франківській області.
"Будуть батьки знати, що можна постояти за свою дитину. І знайдуться ті люди, які простягнуть руку підтримки. Коли я це починала, то думала, що не впораюся. Мені почали багато писати з усієї України. І пишуть такі болючі історії, що то важко. Важко те все читати", — каже Ганна Сметанюк.
Її Назар тепер вчиться у школі в Коломиї. Має там друзів, не хоче покидати клас і йти в ресурсну кімнату. Зі слів матері, хлопчик перестав себе травмувати, почав нормально спати.
"Він змінився. Син бачить, що до нього ставляться, як до людини, а не до якоїсь… не знаю, меншовартісної людини", — говорить Ганна Сметанюк.
Реакція поліції та освітян
У коментарі Суспільному старша інспекторка сектору комунікації поліції в області Тетяна Іванюк розповіла, що заяву Ганни Сметанюк щодо неналежного ставлення до її сина в Печеніжинському ліцеї зареєстрували. Поліцейські почали перевірку.
"Ювенальні поліцейські склали протоколи за статтею 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення на батьків двох семикласників. Адмінматеріали скерували до суду", — говорить Тетяна Іванюк.
Начальник управління освіти Печеніжинської селищної ради Михайло Яворський розповів Суспільному, що наразі у ліцеї перевіряють, чи був булінг стосовно Назара Сметанюка. З його слів, подібних випадків у закладі раніше не фіксували.
У приймальній управління Державної служби якості освіти в Івано-Франківській області Суспільному відповіли, що про ситуацію у Печеніжинському ліцеї компетентна говорити тільки начальниця управління Любов Касіян, яка зараз перебуває у відрядженні. Коментар обіцяли надати з 28 квітня.
Також Суспільне надіслало запит до Офісу освітнього омбудсмена України.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram. Завжди цікаві новини!

Джерело: Бліц-інфо