Українців готують до здорожчання комуналки: коли суми в платіжках можуть зрости

Про це йдеться в квітневому інфляційному звіті Національного банку України (НБУ). Наголошується, що терміни й параметри перегляду тарифів на комуналку поки що є невизначеними. Крім того, це становить ризик для прогнозу інфляції.

"Очікується, що в поточному році чинні тарифи на газ, опалення і постачання гарячої води не переглядатимуться Проте складний стан в енергетиці та фіскальна консолідація, імовірно, зумовлять поступове коригування цих тарифів у наступних роках. Зокрема, припускається початок поступового приведення їх до економічно обґрунтованих рівнів з 2026 року", – наголошують автори звіту.

Наголошується, що подальше відтермінування перегляду комунальних тарифів зумовить нижчу інфляцію, але накопичуватиме погіршить фінансове становище державних енергокомпаній. Це зумовить зростання ризиків нестабільності на енергоринку, погіршення інвестиційного потенціалу галузі, і до того ж лише відкладе на майбутнє ціновий тиск.

"Натомість достатньо швидке та суттєве підвищення вартості енергоносіїв для усунення дисбалансів у енергетичному секторі посилить інфляційний тиск у відповідному періоді та зумовить потребу в збільшенні субсидій для населення", – впевнені в НБУ.

Як вже повідомлялося, за даними Держстату, станом на березень комунальні тарифи в Україні загалом зросли за рік на 20,2%. Найбільше – на електроенергію, яка здорожчала одразу на 63,6% Втім, вартість інших послуг також зросла, зокрема :

  • послуги з управління багатоквартирними будинками – на 19,1%;
  • прибирання сміття – на 10,7%;
  • утримання та ремонт житла – на 3,2%;
  • водопостачання – на 0,7%;
  • каналізація – на 0,6%.
На колишньому рівні залишилися лише природний газ, гаряча вода та опалення.

Джерела: Експерт +1 схожа