Українцям не планують підвищувати тарифи на комунальні послуги до 2026 року
До кінця 2023 року в Україні не передбачено підвищення тарифів на комунальні послуги. Однак у 2026 році можливе перегляд цін на ЖКГ через складну ситуацію в енергетичному секторі та необхідність скорочення дефіциту бюджету. Про це йдеться у квітневому інфляційному звіті Національного банку України (НБУ).
Перспективи перегляду тарифів та їхній вплив на економікуУ документі зазначено, що терміни та конкретні параметри коригування тарифів наразі залишаються невизначеними. При цьому таке очікуване перезавантаження тарифів створює ризики для прогнозу інфляції країни. В НБУ прогнозують, що в 2023 році тарифи на газ, опалення і гарячу воду залишаться без змін, однак у наступні роки можливе їхнє поступове коригування.
«Очікується, що в поточному році чинні тарифи на газ, опалення і постачання гарячої води не переглядатимуться. Проте складний стан в енергетиці та фіскальна консолідація ймовірно зумовлять поступове їхнє коригування у наступних роках. Зокрема, початок приведення тарифів до економічно обґрунтованих рівнів очікується з 2026 року», – наголошують автори звіту.
Наслідки відтермінування підвищення тарифівВодночас, відкладення перегляду тарифів може призвести до зниження інфляційних показників, але водночас погіршить фінансовий стан державних енергокомпаній. Це, у свою чергу, сприятиме зростанню ризиків нестабільності на енергетичному ринку, погіршенню інвестиційного клімату у галузі та лише відкладенню цінового тиску у майбутньому.
«Натомість достатньо швидке та суттєве підвищення вартості енергоносіїв для усунення дисбалансів у енергетичному секторі посилить інфляційний тиск у відповідний період та зумовить потребу в збільшенні субсидій для населення», – наголошують у НБУ. За даними Держстату України, станом на березень 2023 року тарифи на комунальні послуги зросли в цілому на 20,2% за рік. Найбільше здорожчання спостерігалося у сфері електроенергії – на 63,6%. Також підвищилися ціни на:
- послуги з управління багатоквартирними будинками – на 19,1%;
- послуги з вивезення сміття – на 10,7%;
- утримання і ремонт житла – на 3,2%;
- водопостачання – на 0,7%;
- каналізацію – на 0,6%.