Нацбанк України спрогнозував підвищення тарифів на комуналку
Українцям поступово підвищуватимуть тарифи на комуналку до економічно обґрунтованих. У зв’язку з цим мораторій, що діє зараз на підвищення деяких тарифів на комуналку, скасують. Цьогоріч, ймовірно, вартість комуналки залишатиметься стабільною.
У Нацбанку назвали термін, упродовж якого тарифи ще залишатимуться стабільними. Цей термінміститьсяу свіжому квітневому Інфляційному звіті НБУ.
Отже у Нацбанку прогнозують, що до кінця поточного року тарифи на комуналку не переглядатимуть.
"Очікується, що цього року чинні тарифи на газ, опалення та постачання гарячої води не переглядатимуться", — зазначають у документі.
Народна прикмета: якщо тарифи, попри все, не підвищують, то незабаром будуть вибори. А, оскільки ймовірність виборів цьогоріч залишається високою, то й тарифи влада не чіпатиме. Адже будь-яке підвищення плати за комуналку дуже боляче б’є по її іміджу. Та все ж, необхідність у підвищенні плати за комуналку зростає.
Адже зараз по суті населення платить за природний газ, тепло та гарячу воду ще за тими цінами, що існували у 2021 році —
до війни. Але відтоді всі реальні затрати як на газ, так і на виробництво теплоносіїв, значно зросли. Отже, щоби компенсувати ці затрати, потрібно десь узяти гроші.
Через це тарифи на комунальні послуги, рано чи пізно, треба буде підвищувати. В НБУ кажуть, що це слід робити якомога раніше, бо потім доведеться це робити не поступово, а відразу долати всю тарифну прірву за один стрибок. А це завдасть неабиякого удару по більшості українських сімей. Тому ймовірно, що тарифи почнуть підвищувати до рівня економічно обґрунтованих вже з наступного року.
"Зокрема, припускається початок поступового приведення їх до економічно обґрунтованих рівнів з 2026 року", — прогнозують в НБУ.
Звісно, велику роль у тарифоутворенні відіграватимуть політичні події. Зокрема, військові дії в Україні. Взагалі, мораторій на підвищення тарифів, відповідно до закону, має діяти щонайменше до кінця війни і ще пів року після неї. Та очевидно, що влада вже готова "відв’язати" його від дії воєнного стану.
Водночас на підвищення тарифу на електроенергію і тарифів на холодну воду мораторію немає. Отже вони можуть зрости вже цьогоріч. До речі, від початку повномасштабної війни тариф на електроенергію для населення зріс вже утричі. Водночас в уряді нещодавно заявили, що зараз питання щодо підвищення тарифів на газ та електроенергію не розглядається.