ЄС дозволяє імпорт ГМО-кукурудзи, що ускладнить позиції українських експортерів
Рішення Європейського Союзу про дозвіл на імпорт та використання трьох генетично модифікованих сортів кукурудзи для годівлі тварин та споживання людиною відкриває нові можливості для постачальників із США та Бразилії. Це, у свою чергу, може спричинити додатковий тиск на українських аграріїв та експортерів, посилюючи конкуренцію на світовому ринку.
Вплив нових ринкових можливостей на український аграрний секторНа внутрішньому ринку України ціна на кукурудзу залишається вищою за ціну на продовольчу пшеницю, що є нетиповим явищем і свідчить про напружену ситуацію. Ціни підтримуються активним попитом з боку експортерів і переробних підприємств, а також обмеженою пропозицією від аграріїв, які стримують продажі у очікуванні подальшого зростання цін. Обмежені запаси кукурудзи в країні підсилюють цінову підтримку та зберігають напругу на ринку.
Значний ціновий розрив між урожаєм 2024 року та майбутнім врожаєм 2025 року вже сягає 34 доларів за тонну, що вказує на дисбаланс у ринкових пропозиціях. За останніми даними, ціни на закупівлі:
- ДП Україна (Одеса) — близько 238-240 доларів за тонну,
- ДП Німеччина (пн-зх. країна) — близько 220-225 євро за тонну,
- ДП Нідерланди (пд.) — близько 220-223 євро за тонну.
- ДП Україна (Одеса) — близько 204-206 доларів за тонну,
- ДП Німеччина (пн-зх. країна) — близько 203-205 євро за тонну,
- ДП Нідерланди (пд.) — близько 198-200 євро за тонну.