У ВР хочуть обмежити доступ до російської музики на Apple Music і Spotify, але сервіси поки відмовляються
В українському парламенті обговорюють можливість заборони доступу до музики російською мовою на стримінгових платформах для українських користувачів.
Як заявили у прес-службі ВРУ, такі розмови велися під час засідання підкомітету з питань музичних індустрій комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики.
Разом з тим на засіданні з’ясувалося, що механізмів для заборони доступу до музики російською мовою наразі немає, а стрімінгові платформи відмовляються обмежувати російськомовний контент на вимогу української влади. Як відомо, петиція з вимогою заборони музики російською мовою на стримінгових платформах досить швидко набрала необхідні 25 000 голосів, що ілюструє суспільний інтерес до цієї теми.
“Досвід спілкування з великими платформами у нас негативний. Хоч якусь відповідь ми мали від компаній META і Google. І все, що ми від них отримали на наші прохання підписати меморандуми і почати займатися ефективним вичищенням інформпростору — що жодна велика платформа не готова створювати під Україну якісь окремі правила, які б виходили за межі їхніх світових правил”,
— заявив перший заступник голови Нацради з питань телебачення і радіомовлення Валентин Коваль.
Зазначається, що музичні платформи, як Spotify, Apple Music, YouTube Music, є меншими платформами, тому у ЄС вони контролюються на національних рівнях координаторами цифрових послуг. На думку Коваля, Україна може рухатись шляхом вдосконалення свого національного санкційного законодавства, і потім ці санкційні списки передавати в Європу та США. За словами ж представниці Мінцифри Валерії Куракіної, для того, щоб звернутись до платформ, потрібне відповідне законодавство або санкції як підстава для світових компаній обмежити контент на території України.
А ще на засіданні обговорили відсутність чітко визначених санкцій за публічне відтворення/виконання музики російською мовою. Представник департаменту превентивної діяльності Нацполіції Сергій Гавловський розповів, що в Україні заборонене публічне виконання російської музики, але конкретне покарання за порушення цієї заборони не передбачене. За його словами, наразі такі дії поліціянти можуть кваліфікувати за статтею 155 Адміністративного кодексу (Порушення правил торгівлі і надання послуг працівниками торгівлі,
громадського харчування та сфери послуг) та статтею 173 (Дрібне хуліганство). “Пропонуємо доповнити кодекс новою статтею, яка б запроваджувала відповідальність за порушення вимог щодо розповсюдження і популяризації творів мистецтва”, — зазначив Сергій Гавловський.
У свою чергу голова підкомітету з питань музичних індустрій Олександр Санченко відзначив, що опрацювання питань порядку денного продовжиться у форматі великої робочої групи за трьома напрямами:
щодо блокування та обмеження контенту російською мовою;
шляхи посилення українськомовного контенту, особливо на стримінгах;
удосконалення санкцій за порушення, які мають стати відчутними як для фізичних, так і для юридичних осіб.
“Ми вже окреслили точки, на які ми можемо спиратись, і вже в форматі робочої групи визначимо, куди надалі будемо рухатись. А з цим, що обговорили сьогодні, вже можемо стартувати до того, щоб було більше якісної української музики і не було російської у нашому медіапросторі”, — підсумував народний депутат.
Нагадаємо, в лютому 2025 року Кабмін відповів на петицію про заборону російськомовної музики на стримінгах в Україні. Уряд тоді переслав петицію на розгляд до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення. Саме цей державний орган має повноваження вести переговори з іноземними компаніями щодо блокування того чи іншого контенту на території України.