У Варшаві презентували проект концесії - Контейнерний термінал порту Чорноморськ

У Варшаві представили проект нової концепції - Контейнерний термінал порту Чорноморськ.

Міжнародним інвесторам цей проект презентувала перша заступниця міністра розвитку громад та територій Альона Шкрум. Як передає ЦТС, разом з колегою Андрієм Кашубою, командою урядовців, партнерами з ЄБРР, IFC та провідними юридичними консультантами з EY, цей проект вона представила, як одну з найбільш амбітних ініціатив з державно-приватного партнерства за умов війни.

"Концесія - це не приватизація, - наголосила Альона Шкрум. - Це фактично довготривала оренда, коли власність терміналів порту залишається за державою, але приватна компанія інвестує, управляє та ділиться прибутком. І має серйозні соціальні зобовʼязання".

За словами першої заступниці міністра, мета уряду - залучити інвестиції, модернізувати порт, забезпечити його вантажами, створити робочі місця і дати українцям стабільний дохід та податки.

Над проектом нині працює велика команда. IFC - International Finance Corporation та European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) допомагають із комплексною підготовкою,

фахівці EY Ukraine - супроводжують юридичну частину й забезпечують інвесторам зрозумілу та прозору рамку. Міністерство контролює процес, приймає політичні визначальні та управлінські рішення.

Обирати компанію будуть на відкритому аукціоні за кращою ціною та умовами для нас із вами, запевняє Шкрум.

Весь процес для незаангажованості керується ЄБРР та IFC.

Презентували проект нової концепції Контейнерного терміналу порту Чорноморськ у співпраці з міжнародними фінансовими установами.

"Для нас тут головне прозорість і довіра до процесу, як з боку найбільших у світі європейських, арабських та інших компаній, так і, звісно, - з боку українців", - зауважила Альона Шкрум.

Це перша концесія, яку Україна розпочала під час війни, наголосила вона. І водночас - це приклад того, як Україна попри всі виклики запускає масштабні інвестиційні проекти.

На презентації були присутні понад 20 компаній з 4 континентів - світові лідери, ті, які мають досвід управління великими портами. Це компанії, які керують терміналами портів Європи, від Барселони - до Антверпену, одна з компаній учасників управляє 54 портами світу та – Панамським каналом.

"Ми побачили величезний інтерес в участі в проекті і склали аналіз для себе головних питань і викликів, щоб прийняти політичні рішення. Головне - прозорі правила, чіткий конкурс і відкритий діалог", - каже Шкрум.

Цей рівень зацікавленості - свідчить і про довіру до України, і про те, що реальні інвестори та добре підготовлені проекти не бояться війни, переконана вона. Війна може відтягнути прибуток та повернення інвестицій, але ці інвестиції - одні з найкращих у Європі.

Нині задача для уряду - підготувати подібні проекти фахово та отримати найкращі умови для України, податків, працевлаштування людей, завантаження портів та розвитку економіки.

Далі міністерство має ухвалити рішення про старт конкурсного відбору, визначити його критерії, сформувати концесійну комісію та забезпечити в ній збалансоване представництво.

До участі будуть допущені лише найкращі компанії світу, які мають гарну репутацію, досвід у цій сфері й силу реалізовувати великі інфраструктурні проекти, запевняють урядовці.

Учасників конкурсу будуть обиратися за кваліфікаційними критеріями. Вони матимуть найкращий досвід управління портами в світі й відповідатимуть нашим очікуванням.

Альона Шкрум висловила вдячність ЄБРР, IFC та всім іншим партнерам за якісну й потужну роботу.

Україна здатна масштабно відновлюватися навіть у найтемніші часи, зауважила вона.

Раніше повідомлялося про те, що в морському порту Чорноморськ відбулася робоча зустріч представників Міністерства розвитку громад та територій України, радників та команди проєктного офісу державно-приватного партнерства SPILNO, керівництва ДП "МТП "Чорноморськ" та представників Чорноморської філії ДП "АМПУ". Головна тема зустрічі - підготовка до концесійного конкурсу для Першого та Контейнерного терміналів порту.

Джерело: ЦТС