Занурюючись в біоетанол: країни, експорт, імпортери, квоти (БЛОГ)
Біоетанол використовується як біопаливо або паливна добавка. Особливо активно – в Бразилії та Сполучених Штатах. Серед країн-експортерів Бразилія лідирує. Там навіть є пальне, в якому до 70% – спиртова суміш. В Євросоюзі біоетанол першого покоління виробляють 55 заводів, біоетанол другого — 4 підприємства.
Основні європейські виробники – Франція, Німеччина та Угорщина. В низці країн біоетанол затребуваний у сумішах з бензином в якості моторного палива: це екологічно та економно. Окрім вищенаведених держав можна пригадати Швецію, де автобуси Scania їздять на такій суміші.
В розвинених країнах в умовах посилення екологічних вимог зростає увага до бензину марки E10 з максимальним вмістом біоетанолу 10% проти нещодавно популярного європейського Е5 з показником 5%. І Європа не тільки виробляє, але й імпортує. Так, у 2024 році в Євросоюзі вироблено 4 млн тонн біоетанолу, а закупили – ще 2 млн тонн біоетанолу. У тому числі і в України.
У нас офіційний ринок споживання бензину становить 2 млн тонн на рік. З 1 травня в Україні його змішуватимуть із 5% біоетанолу майже усі і для усіх,
окрім військових. З початком російського військового вторгення, коли не було пального, біоетанольні заводи суттєво допомогли українцям: споживати такий етанол стали і підприємства з виробництва бензину, і підприємства основної хімії та нафтогазодобувачі. Станом на 2022-й рік вітчизняні підприємства виробляли 381 тис. тонн біоетанолу на рік. В в 2023 році Україна опинилася на сьомому місці у ТОПі постачальників етанолу до ЄС: ми експортували 72,9 тис. тонн.
Підприємства, які виробляють біоетанол, входять до системи локальних кластерів переробки буряку та кукурудзи. Список українських постачальників біоетанолу на зовнішні ринки виглядає наступним чином:
«Зарубинський спиртовий завод» (той, що наразі продається), «Гайсинський спиртовий завод», «Тростянецький спиртовий завод», «Гнідавський цукровий завод», Vitagro, «Узинський цукровий комбінат», Westnol (нещодавно там побував з візитом міністр аграрної політики та продовольства Віталій Коваль), «Хоростківський спиртзавод», «Теофіпольський цукровий завод», «Будильський експериментальний завод».
На думку експертів,
навіть в ідеальних умовах переробка на біоетанол здатна задіяти не більше 2,5%-3% врожаю української кукурудзи. Тож імпортувати бензин з біоетанолом доведеться і Україні з європейських нафтопереробних заводів. Як вказав власник Групи компаній “Паралель” Олександр Дубінін, це відбудеться через недостатньо розвинену українську інфраструктуру для міксування.
Окремі групи в ЄС вже піднімали питання в Єврокомісії, що імпорт українського біоетанолу для них – чутливе питання. Тож багато залежатиме від того, дозволять нам продавати, або ні. Наразі квота Єврокомісії для експорту біоетанолу становить 100 тис. тонн на рік. Втім є питання протистояння ЄС та США, через що Україна може отримати більший простір по обсягах продажів біоетанолу.
Сообщение Занурюючись в біоетанол: країни, експорт, імпортери, квоти (БЛОГ) появились сначала на zerno-ua.com.