Чому залізничні перевезення зерна до порту Південний дешевші, ніж до Одеси і Чорноморська
Затрати на залізничні перевезення зернових вантажів до портів Одеси та Чорноморська зумовлені інфраструктурними обмеженнями, а не преференціями окремих портів. Про це повідомив Валерій Ткачов заступник директора департаменту комерційної роботи «Укрзалізниці», під час конференції Black Sea Grain 2025
Ткачов пояснив, що ситуація з різницею у вартості перевезень пов’язана з технологічними аспектами маршрутизації. «Я б не сказав, що хтось має привілеї. Це питання технології доставки вантажів залізницею. Наразі існує два основних шляхи: перший — через відновлений у січні 2025 року залізничний міст біля Вознесенська по маршруту Помошна-Колосівка, другий — через Помошна-Подільськ», — розповів він.
Обмежена пропускна здатність маршрутів через руйнування енергетичної системиЗа словами Ткачова, зараз вантажі до порту Південний перевозяться переважно через коротший маршрут Помошна-Колосівка, тоді як порти Чорноморськ та Одеса обслуговуються маршрутом через Подільськ. Це обумовлено низькою пропускною здатністю маршруту Помошна-Колосівка, яка ще більше знизилася через системні удари росії по енергетичній інфраструктурі України.
Внаслідок цього виникли обмеження в електропостачанні, що спричинило руйнування об’єктів енергетики — електростанцій, районних електропідстанцій та високовольтних ліній власності НЕК «Укренерго» та ДТЕК. Це призвело до нестабільної роботи енергосистеми, зокрема в Одеському, Миколаївському і Кіровоградському регіонах.
«Ми фізично пропускаємо менше потягів за добу через ці обмеження, ніж раніше», — підкреслив Ткачов. Він додав, що така логістика не є новою — до війни і руйнування мосту перевезення через цей маршрут здійснювалося у довоєнному режимі, і порт Південний завжди отримував вантажі цим шляхом.
Можливі зміни маршрутів та їхні обмеженняТкачов зазначив, що через порти також експортується рудна металургійна сировина. «Якщо з’явиться додаткова можливість збільшити кількість поїздів через коротший маршрут, потрібно враховувати волатильність обсягів перевезення. Якщо завтра зросте потік агропродукції на Південний, ми не зможемо її обробляти в тому обсязі», — попередив він.
Щодо можливих змін маршрутів або надання знижок на перевезення до інших портів, Ткачов повідомив, що «Укрзалізниця» не має фінансової можливості для таких заходів через дефіцит бюджету, який на початок року становив 24 мільярди гривень.